Проєкт
МОСТИСЬКА МІСЬКА РАДА
ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
XLIII ПОЗАЧЕРГОВА СЕСІЯ VIII СКЛИКАННЯ
Рішення №
м. Мостиська від 26 травня 2023 року
Про затвердження Комплексної програми посилення державотворчої
й консолідаційної ролі української мови у
Мостиській територіальній громаді на 2023-2026 роки
Відповідно ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Комплексної програми посилення державотворчої й консолідаційної ролі української мови у Львівській області на 2023-2026 роки, Мостиська міська рада вирішила :
- Затвердити Комплексну програму посилення державотворчої й консолідаційної ролі української мови у Мостиській територіальній громаді на 2023-2026 роки, що додається.
- Відділу освіти, молоді та спорту Мостиської міської ради Львівської області забезпечити виконання заходів Комплексної програми.
- Контроль за виконанням даного рішення покласти на відділ освіти, молоді та спорту Мостиської міської ради та постійну депутатську комісію з питань освіти, культури, охорони здоров’я, духовності, спорту, туризму та соціальної захисту населення.
Міський голова Мирослава ПЕЛЬЦ
Додаток до рішення
Мостиської міської ради
№ від 26.05.2023р
Комплексна програма
посилення державотворчої й консолідаційної ролі української мови
у Мостиській територіальній громаді
на 2023 - 2026 роки
м. Мостиська
2023 рік
- Вступ
Відновлення національної державності та інституційний розвиток України як демократичної правової й соціальної держави, орієнтація нації на цінності європейської цивілізації, необхідність відстоювати національний суверенітет у нерівній боротьбі з Російською Федерацією вимагають зміцнення української мови у статусі державної та її утвердження в усіх сферах суспільного життя українців як основи єдиного культурного простору нашої Батьківщини. Потребу діяти у вказаному напрямку зумовлює також низка рішень, ухвалених вищими органами влади в Україні впродовж останніх декількох років.
Комплексна програма посилення державотворчої й консолідаційної ролі української мови у Мостиській територіальній громаді на 2023 - 2026 роки (далі - Програма) розроблена відповідно до статті 119 Конституції України, Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 68/2022 «Про утворення військових адміністрацій», Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», розпоряджень Кабінету Міністрів України від 17 липня 2019 року № 596-р «Про схвалення Стратегії популяризації української мови до 2030 року «Сильна мова - успішна держава» та від 19 травня 2021 року № 474 «Про схвалення Концепції Державної цільової національно-культурної програми забезпечення всебічного розвитку і функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя на період до 2030 року».
Програма розроблена з метою забезпечення дотримання конституційних гарантій доступу громадян до публічної інформації і створення умов для функціонування, розвитку та зміцнення статусу української мови як державної в публічній сфері соціального життя на території громади, утвердження її як робочої мови в діяльності органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій державної, комунальної та приватної форм власності, у тому числі мови засідань, заходів, зустрічей і мови робочого спілкування.
Потреба в розробленні та прийнятті Програми зумовлена насамперед необхідністю безумовного визнання державної мови загальнонаціональною цінністю як населенням громади, так і тимчасово переміщеними на її терени особами. Пошук адекватних відповідей на ці виклики має вестися державною мовою, щоб бути загальнонаціональним.
Ціннісний вимір державної мови залежить від якості культурного простору, у якому її вживають. Тож Програма покликана сприяти зростанню конкурентоспроможності та популярності україномовного культурного контенту, подоланню спричинених багатовіковою асиміляційною політикою колонізаторів і окупантів деформацій національного мовно-культурного і мовно-інформаційного простору. Лише забезпечення повноцінного функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя є гарантією збереження ідентичності української нації та зміцнення державної єдності України.
Публічна сфера - це простір формування колективних норм, що єднають населення в громадянську націю. Донесення через україномовний культурний продукт до жителів громади наповнених сучасним змістом традицій українців, національно-державницького трактування української історії - ще одна з важливих цілей Програми.
Системне національно-патріотичне виховання передбачає формування шанобливого ставлення до державної мови, навичок її використання в публічній сфері та розуміння необхідності досконалого володіння нею. Заходи Програми мають забезпечувати ефективну реалізацію цього завдання в закладах освіти громади, дитячих та юнацьких організаціях і культурних установах.
Відповідно до Конституції України у громадян нашої держави немає обов’язку володіти іншою мовою, ніж державна. Програма створює належні умови для забезпечення і захисту мовних прав і потреб українців, зокрема можливості оволодіння державною мовою, закупівлі комп’ютерних програм для органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій державної і комунальної форм власності, закладів та установ освіти, науки і культури з користувацьким інтерфейсом державною мовою, ведення державною мовою інтернет-представництва (в тому числі вебсайти, вебсторінки в соціальних мережах) органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій державної і комунальної форм власності, а також суб’єктів господарювання, що реалізують тут свої товари і послуги.
Вагомою гарантією забезпечення територіальної цілісності та національної безпеки України є також профілактика порушень чинного законодавства України щодо функціонування і застосування української мови як державної, зокрема визначених Законом України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» вимог щодо мови нормативно-правових актів і актів індивідуальної дії, діловодства і документообігу, користувацьких інтерфейсів комп’ютерних програм та веб-сайтів, інформації для загального ознайомлення, мови обслуговування споживачів тощо.
У Програмі визначаються загальні цілі й напрями, основний зміст та очікувані результати заходів, орієнтованих на посилення державотворчих та консолідаційних функцій української мови у Мостиській територіальній громаді. Пропоновані тут культурні, освітні, наукові, науково-практичні та просвітньо-інформаційні заходи дібрані з урахуванням неминучих в умовах повномасштабної війни обмежень у фінансових, інформаційних та трудових ресурсах. Пропоновані заходи забезпечать також зростання ролі української мови в публічній сфері, промоцію української культури, формування в громаді цілісного національного інформаційно-культурного простору, популяризацію української мови, культури та історії української нації. - Мета та завдання Програми
Мета Програми
Метою Програми є посилення у Мостиській територіальній громаді державотворчої та консолідаційної ролі української мови, що сприятиме збереженню ідентичності української нації, державотворенню та забезпеченню територіальної цілісності й національної безпеки України.
Основні завдання Програми:
- безумовне визнання державної мови загальнонаціональною цінністю як населенням громади, так і тимчасово переміщеними на її терени особами та громадянами інших держав, зокрема й етнічно українського походження;
- зростання конкурентоспроможності та популярності україномовного культурного контенту;
- подолання на Львівщині спричинених багатовіковою асиміляційною політикою колонізаторів і окупантів деформацій національного мовно- культурного і мовно-інформаційного простору;
- промоція наповнених сучасним змістом традицій українців, національно-державницького трактування української історії, багатовікових надбань української культури;
- формування шанобливого ставлення до державної мови, навичок її використання в публічній сфері та розуміння необхідності досконалого володіння нею;
- реалізація і захист мовних прав українців, створення належних умов для задоволення їхніх мовних потреб, а також потреби громадян інших держав українського походження та іноземців володіти державною мовою;
- забезпечення системної протидії інформаційним операціям, спрямованим на руйнування довіри до національних державних інститутів до громадянського суспільства, вияв і спростування поширюваних у соціальних мережах та місцевих засобах масової інформації маніпулятивних матеріалів і фейків про українську мову, історію, культуру, державотворення;
- профілактика порушень чинного законодавства України щодо функціонування і застосування української мови як державної, зокрема вимог Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної».
- Напрями та заходи Програми
З метою раціонального використання ресурсів Програма передбачає концентрацію зусиль на трьох пріоритетах, які водночас є напрямами її реалізації:
Пріоритет 1. Зміцнення державного статусу української мови. Передбачається проведення заходів, що забезпечують її дієвий захист, сприяють розвитку та популяризації.
Пріоритет 2. Вільне володіння державною мовою передбачає:
- формування у закладах освіти і культури середовища високої культури мовлення.
Пріоритет 3. Консолідація громадян України, які проживають на території громади, на ґрунті визнання цінності української мови та культури. Реалізація консолідаційних заходів Програми сприятиме: - утвердженню в громадах та серед внутрішньо переміщених осіб наповнених сучасним змістом українських традицій;
- осмисленню та прийняттю національно-державницького трактування української історії;
- ширшому ознайомленню з набутками національної культури різних епох;
- поширенню конкурентоспроможного україномовного культурного продукту.
- Очікувані результати виконання Програми
Виконання Програми сприятиме створенню в громаді цілісного інформаційно-культурного простору, забезпеченню мовних прав її жителів, в тому числі й внутрішньо переміщених осіб та біженців, промоції української мови, історії та культури серед громадян інших держав, зокрема й етнічно українського походження.
Очікувані результати:
- забезпечення мовних прав, зокрема й права на володіння державною мовою, жителів громади, тимчасово переміщених осіб та біженців - громадян України;
- інформування надавачів та споживачів послуг про нормативне регулювання функціонування української мови як державної у відповідних сферах суспільного життя;
- підтримка якісного україномовного культурного продукту, створеного фізичними та юридичними особами, зареєстрованими у Львові та області;
- зростання числа відвідувань закладів, що популяризують культурні та національно-мистецькі традиції українського народу: бібліотек, музеїв, театрів, виставок тощо;
- обізнаність дітей та молоді зі здобутками української культури та внеском видатних особистостей української історії в культурну скарбницю України і світу;
- активність жителів громади, насамперед молоді, у справі захисту мовних прав та промоції державної мови.
- Фінансове забезпечення Програми
Фінансування Програми здійснюється в межах асигнувань, передбачених бюджетом, а також з інших джерел, не заборонених чинним законодавством України, у тому числі грандів, коштів суб’єктів господарювання тощо. - Організація виконання, координація та контроль
Контроль за виконанням Програми покласти на відділ освіти, молоді та спорту Мостиської міської ради Львівської області.
Секретар ради Олег МАКАР
Додаток 1
Перелік завдань і заходів Комплексної програми посилення державотворчої та консолідаційної ролі української мови у Мостиській територіальній громаді на 2023 - 2026 роки
№ з/п | Назва завдання | Заходи | Виконавці |
І. Зміцнення державного статусу української мови | |||
1. | Дієвий захист, розвиток та популяризація української мови як державної | Проведення тематичної інформаційної кампанії у соціальних мережах, спрямованої на популяризацію української мови |
Відділ освіти, молоді та спорту Мостиської міської ради, ЦПРПП, ЗЗСО |
2. | Організація та проведення заходів з питань реалізації державної мовної політики (наради, круглі столи, конференції тощо) | Відділ освіти, молоді та спорту Мостиської міської ради, ЦПРПП, ЗЗСО |
|
3. | Проведення тижнів, декад, місячників української мови та національно-патріотичного виховання | Відділ освіти, молоді та спорту Мостиської міської ради, ЦПРПП, ЗЗСО |
|
ІІ. Вільне володіння жителями Львівщини державною мовою | |||
4. | Проведення публічних заходів, що передбачають вільне використання української мови | Проведення у закладах освіти громади мовно-літературних конкурсів ім. Тараса Шевченка та Петра Яцика | Відділ освіти, молоді та спорту Мостиської міської ради, ЦПРПП, ЗЗСО |
5. | Формування у закладах освіти і культури середовища високої культури мовлення. | Тематичні зустрічі: «РозМовні зустрічі» (обговорюємо одну тему, розвиваємо усне мовлення), «Правописні зустрічі» (обговорюємо питання нового правопису), «Ділові зустрічі» (обговорюємо особливості офіційно-ділового стилю), «Письмові зустрічі» (пишемо українською мовою диктанти), «Поетичні зустрічі» (читаємо поезію, запрошуємо поетів). | Відділ освіти, молоді та спорту Мостиської міської ради, ЦПРПП, ЗЗСО |
ІІІ. Консолідація громадян України, які проживають на території громади, на ґрунті визнання цінності української мови та культури | |||
6. | Утвердження в мешканців громади та серед тимчасово переміщених осіб наповнених сучасним змістом українських традицій. | Проєкт «Знай своє!» організація екскурсій в музеях обласного підпорядкування
|
Відділ освіти, молоді та спорту Мостиської міської ради, ЦПРПП, ЗЗСО |
Секретар ради Олег МАКАР