ГОЛОСУВАННЯ ЗА ПРОЄКТ РІШЕННЯ: № 19
Текст:МОСТИСЬКА МІСЬКА РАДА
ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
LV ПОЗАЧЕРГОВА СЕСІЯ VІІІ СКЛИКАННЯ
Рішення №
м.Мостиська від серпня 2024 р.
Про затвердження Статуту Центру професійного розвитку педагогічних працівників Мостиської міської ради Львівської області у новій редакції
Керуючись статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», Постанови Кабінету Міністрів України від 29.07.2020 № 672 «Деякі питання професійного розвитку педагогічних працівників» та з метою приведення установчих документів у відповідність нормам чинного законодавства, Мостиська міська рада вирішила:
- Затвердити Статут Центру професійного розвитку педагогічних працівників Мостиської міської ради Львівської області у новій редакції (додається).
- Директору Центру професійного розвитку педагогічних працівників Мостиської міської ради Львівської області вжити заходів щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу в частині реєстрації правовстановлюючих документів у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
- Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну депутатську комісію з питань освіти, культури, охорони здоров’я, духовності, спорту, туризму та соціальної захисту населення (Зеновія ЦВІГУЛА).
Міський голова Мирослава ПЕЛЬЦ
ЗАТВЕРДЖЕНО
рішенням сесії Мостиської міської ради Львівської області
№ ______ від ___________ року
Міський голова
Мирослава ПЕЛЬЦ
С Т А Т У Т
Центру професійного розвитку педагогічних працівників Мостиської міської ради Львівської області
(нова редакція)
м. Мостиська 2024
І. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ.
1.1. Цей Статут визначає порядок утворення та припинення, основні засади діяльності, а також правовий статус Центру професійного розвитку педагогічних працівників Мостиської міської ради Львівської області (далі – Центр).
1.2. Засновником (власником) Центру є Мостиська міська рада Львівської області (надалі - Засновник). Центр підзвітний та підконтрольний Засновнику. Органом управління є Виконавчий орган Мостиської міської ради Львівської області в сфері освіти (далі – виконавчий орган).
1.3. Засновник здійснює фінансування Центру, його матеріально-технічне забезпечення, надає необхідні будівлі та/або приміщення з обладнанням і матеріалами.
1.4. Центр професійного розвитку педагогічних працівників Мостиської міської ради Львівської області є комунальною установою.
Повна назва: Центр професійного розвитку педагогічних працівників Мостиської міської ради Львівської області. Скорочена назва – ЦПРПП ММР.
1.5. Юридична та фактична адреса: вул. Грушевського, 22, м. Мостиська, Яворівський район, Львівська область, 81300.
1.6. Центр є юридичною особою, має печатку і штамп, бланки встановленого зразка, може мати самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Державного казначейства.
1.7. У своїй діяльності Центр керується Конституцією України, законами України “Про освіту”, “Про повну загальну середню освіту”, “Про дошкільну освіту”, «Про позашкільну освіту», іншими актами законодавства та цим Статутом.
- Центр самостійно приймає рішення і здійснює діяльність в межах компетенції, передбаченої чинним законодавством і цим Статутом.
1.9. Для здійснення господарської діяльності Центр залучає і використовує матеріально-технічні, фінансові, трудові та інші види ресурсів, використання яких не заборонено законодавством.
1.10. Засновник та Орган управління не відповідають за зобов’язаннями Центру, а Центр не відповідає за зобов’язаннями Засновника та Органу управління.
1.11. Центр є неприбутковою установою та не має на меті отримання доходів. Забороняється розподіл отриманих доходів (прибутків) серед працівників Центру (крім оплати їх праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб. Доходи прибутків Центру використовуються виключно для фінансування видатків на утримання Центру, реалізації мети, (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених цим Статутом.
ІІ. МЕТА ДІЯЛЬНОСТІ ТА ЗАВДАННЯ
2.1. Центр утворюється з метою сприяння професійному розвитку педагогічних працівників закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої освіти Мостиської міської та Шегинівської сільської рад, інклюзивно-ресурсного центру Мостиської міської ради Львівської області (далі – педагогічні працівники).
2.2. Відповідно до поставленої мети, предметом діяльності Центру є:
- Надання консультативної підтримки педагогічним працівникам з питань планування та визначення траєкторії їх нього професійного розвитку, проведення супервізії, розроблення внутрішніх документів закладу освіти, освітніх програм, навчальних програм з навчальних предметів (інтегрованих курсів), а також особливостей організації освітнього процесу у закладах освіти за різними формами здобуття освіти, у тому числі з використанням технологій дистанційного навчання;
2.2.2. Професійна підтримка педагогічних працівників з питань впровадження компетентнісного, особистісно орієнтованого, діяльнісного, інклюзивного підходів до навчання здобувачів освіти і нових освітніх технологій;
2.2.3. Сприяння професійному розвитку педагогічних працівників, зокрема шляхом:
- координації діяльності професійних спільнот педагогічних працівників (методичних об’єднань, творчих груп тощо);
- узагальнення та поширення інформації з питань професійного розвитку педагогічних працівників;
- формування баз даних програм підвищення кваліфікації, інших джерел інформації(вебресурсів), необхідних для професійного розвитку педагогічних працівників, та їх оприлюднення на власному веб-сайті;
2.2.4. Надання психологічної підтримки педагогічним працівникам;
2.2.5. Взаємодія та співпраця з місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, органами та установами забезпечення якості освіти, закладами освіти, міжнародними та громадськими організаціями, засобами масової інформації з питань діяльності Центру;
2.2.6. Інші функції, що випливають із покладених на Центр завдань.
2.3. Центр не може виконувати завдання, не передбачені цим Статутом та іншими актами законодавства.
2.4. Центр самостійно приймає рішення щодо організаційно-методичних форм роботи, консалтингової діяльності із педагогічними працівниками, які затверджуються в річному плані роботи, з урахуванням інноваційних тенденцій в галузі педагогіки, методики, психології та в межах компетенції, передбаченої чиним законодавством і цим Статутом.
2.5. Центр провадить діяльність з урахуванням таких принципів, як демократизм і гуманізм, людиноцентризм, навчання впродовж життя, множинності форм підвищення кваліфікації та свободи їх вибору, мобільності застосування професійних здібностей педагогічних працівників, їх академічної свободи та доброчесності, інтеграції у міжнародний освітній та науковий простір.
ІІІ. ПРАВА ТА ОБОВ’ЯЗКИ ЦЕНТРУ
3.1. Центр має право:
3.1.1. Звертатися у порядку, передбаченому законодавством, до центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, а також підприємств, установ і організацій не залежно від форм власності та підпорядкування, для отримання інформації та матеріалів, необхідних для виконання покладених на Центр завдань.
3.1.2. Здійснювати співробітництво з іноземними організаціями відповідно до законодавства.
3.1.3. Залучати підприємства, установи та організації для реалізації своїх статутних завдань у визначеному законодавством порядку.
3.1.4. Залучати у разі потреби додаткових фахівців, у тому числі науково-педагогічних працівників для здійснення професійної підтримки педагогічних працівників, підвищення їх кваліфікації.
3.1.5. Укладати господарські угоди з підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та підпорядкування, а також фізичними особами відповідно до законодавства.
3.1.6. Набувати майнові та особисті немайнові права, нести обов’язки, бути особою, яка бере участь у справі, що розглядається в судах України, міжнародних та третейських судах.
3.1.7. Здійснювати інші права, що не суперечать чинному законодавству.
3.2. З метою якісного виконання покладених завдань Центр зобов’язаний:
3.2.1. Вносити Засновнику, Органу управління пропозиції щодо удосконалення діяльності Центру.
3.2.2. Створювати належні умови для високопродуктивної праці працівників Центру, забезпечувати додержання законодавства про працю, правил та норм охорони праці, техніки безпеки, соціального страхування.
- УПРАВЛІННЯ ЦЕНТРОМ
4.1. Мостиська міська рада Львівської області та Виконавчий орган Мостиської міської ради Львівської області в сфері освіти в межах компетенції, визначеної чинним законодавством та цим Статутом, здійснюють управління діяльністю Центру та контроль за дотриманням діючого законодавства та цього Статуту.
4.2.Виконавчий орган Мостиської міської ради Львівської області в сфері освіти:
4.2.1. Організовує та проводить конкурс на зайняття посади директора та педагогічних працівників Центру.
4.2.2.Призначає на посаду, за результатами конкурсу, та звільняє з посади директора Центру, затверджує його посадову інструкцію.
4.2.3. Заслуховує звіт про діяльність Центру.
4.2.4. Надає Засновнику для затвердження пропозиції щодо граничної чисельності працівників та структури Центру. Затверджує стратегію розвитку Центру, графік його роботи.
4.2.5. Забезпечує створення матеріально-технічних умов, необхідних для функціонування Центру.
4.2.6. Організовує розгляд звернень щодо діяльності Центру в установленому законодавством порядку.
4.2.7. Здійснює інші повноваження, визначені законодавством.
4.3 Засновник:
4.3.1. Визначає основні напрямки діяльності Центру.
4.3.2. Затверджує Статут Центру та зміни до нього.
4.3.3. Затверджує структуру та загальну штатну чисельність Центру.
4.3.4. Надає Центру майно, необхідне для здійснення його статутної діяльності.
4.3.5. Здійснює контроль за ефективністю використання майна, наданого Центру для здійснення його статутної діяльності та закріпленого за ним на праві оперативного управління.
4.3.6. Приймає рішення про реорганізацію та ліквідацію Центру, призначення ліквідаційної комісії, комісії з припинення, затвердження ліквідаційного балансу.
4.3.7. Здійснює інші повноваження, встановлені чинним законодавством України та цим Статутом.
4.4. Безпосереднє керівництво діяльністю Центру здійснює директор, який призначається на посаду на конкурсній основі та звільняється з посади Виконавчим органом Мостиської міської ради Львівської області в сфері освіти.
На посаду директора Центру призначається особа, яка є громадянином України, вільно володіє державною мовою, має вищу освіту ступеня не нижче магістра (спеціаліста), стаж педагогічної та/або науково-педагогічної роботи не менше п’яти років, організаторські здібності, досвід впровадження інновацій, педагогічних новацій і технологій у системі освіти, стан фізичного і психічного здоров’я, що не перешкоджає виконанню професійних обов’язків, яка пройшла конкурсний відбір та визнана переможцем конкурсу відповідно до Положення, затвердженого рішенням сесії Мостиської міської ради.
4.5. Директора Центру може бути звільнено з підстав, передбачених чинним законодавством.
4.6. Директор Центру:
4.6.1. Розробляє стратегію розвитку Центру та подає на затвердження Виконавчому органу Мостиської міської ради Львівської області в сфері освіти;
4.6.2. Затверджує план діяльності та організовує роботу Центру відповідно до стратегії розвитку Центру, подає пропозиції Органу управління щодо штатного розпису та кошторису Центру;
4.6.3. Видає відповідно до компетенції накази, контролює їх виконання, затверджує посадові інструкції працівників Центру;
4.6.4. Призначає на посади працівників Центру, звільняє їх із займаних посад відповідно до законодавства, заохочує працівників Центру та накладає на них дисциплінарні стягнення;
4.6.5. Може залучати юридичних та фізичних осіб до виконання завдань Центру шляхом укладення з ними цивільно-правових договорів (угод, контрактів тощо) відповідно до своєї компетенції.
4.6.6. Створює належні умови для ефективної роботи працівників Центру, підвищення їх фахового і кваліфікаційного рівнів.
4.6.7. Розпоряджається в установленому Засновником та чинним законодавством порядку майном Центру та його коштами, укладає цивільно-правові договори.
4.6.8. Забезпечує ефективність використання майна Центру.
4.6.9. Забезпечує охорону праці, дотримання законності у діяльності Центру.
4.6.10. Діє від імені Центру без довіреності.
4.6.11. Може вносити Органу управлінняпропозиціїщодо вдосконалення діяльності Центру.
4.6.12. Представляє Центр у відносинах з державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями.
4.6.13, Подає Органу управління річний звіт про виконання стратегії розвитку Центру.
4.6.14. Встановлює працівникам розміри премій, винагород, надбавок передбачених законодавством України та в межах затвердженого кошторису.
4.6.15. Вирішує інші питання діяльності Центру у відповідності із законодавством.
4.6.16. Трудовий договір (контракт) з директором укладається на шість років на підставі рішення конкурсної комісії. Після закінчення строку, на який укладено строковий трудовий договір (контракт), трудові відносини припиняються та не можуть бути продовжені на невизначений строк.
З особою, яка призначається на посаду директора Центру вперше, укладається трудовий договір (контракт) строком на три роки. Після закінчення строку дії такого строкового трудового договору (контракту) та за умови належного його виконання сторони мають право продовжити строк дії відповідного строкового трудового договору (контракту) ще на три роки без проведення конкурсу.
Особа не може бути директором Центру більше, ніж два строки підряд без проходження конкурсного відбору. До першого шестирічного строку включається трирічний строк перебування на посаді директора Центру, призначеного вперше. - КАДРОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ
5.1. Діяльність Центру забезпечують педагогічні працівники (консультанти, практичні психологи), фахівці, працівники з числа технічного та обслуговуючого персоналу.
5.2. На посаду педагогічного працівника Центру може бути призначено особу, яка є громадянином України, вільно володіє державною мовою, має вищу педагогічну освіту ступеня не нижче магістра (спеціаліста), стаж педагогічної та/або науково-педагогічної роботи не менше п’яти років, досвід упровадження інновацій, педагогічних новацій і технологій у системі освіти, у тому числі інформаційно-комунікаційних, пройшла конкурсний відбір та визнана переможцем конкурсу відповідно до Порядку, затвердженого сесією Мостиської міської ради Львівської області.
5.3. Призначення на посади консультантів та практичних психологів Центру здійснюється на конкурсній основі відповідно до діючого законодавства та даного Статуту.
5.4. Обов’язки працівників Центру визначаються відповідно до діючого законодавства та посадових інструкцій.
5.5. Посади консультантів, психологів, бухгалтерів можуть бути введені рішенням Мостиської міської ради Львівської області. Також за її рішенням до штатного розпису Центру можуть вводитись додаткові посади за рахунок спеціального фонду.
5.6. На педагогічних працівників Центру поширюються умови оплати праці, умови надання щорічних відпусток та інші пільги, встановлені законодавством для педагогічних працівників.
5.7. Штатний розпис Центру затверджується та змінюється Виконавчим органом Мостиської міської ради Львівської області в сфері освіти.
5.8. У разі потреби Центр може залучати додаткових фахівців шляхом укладення цивільно-правових угод для здійснення професійної підтримки педагогічних працівників, підвищення їх кваліфікації. - ФІНАНСОВО-ГОСПОДАРСЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ ТА МАТЕРІАЛЬНО-ТЕХНІЧНА БАЗА ЦЕНТРУ
6.1. Джерелами фінансування Центру є:
- кошти місцевого бюджету Мостиської міської та Шегинівської сільської рад Львівської області (відповідно до Договору про співробітництво територіальних громад);
- добровільні грошові внески і спонсорські пожертвування підприємств, установ, організацій та окремих громадян, іноземних, юридичних і фізичних осіб;
- інші джерела, не заборонені законодавством України.
6.2. Фінансово-господарська діяльність Центру провадиться відповідно до законодавства та на основі кошторису, який складається і затверджується відповідно до норм чинного законодавства.
6.3. За рішенням Засновника бухгалтерський облік Центру може здійснюватися самостійно або через централізовану бухгалтерію Органу управління.
6.4. Матеріально-технічна база Центру може включати будівлі, споруди, приміщення, землю, комунікації, обладнання, транспортні засоби, інші матеріальні цінності, вартість яких відображена в балансі.
6.5. Майно Центру є власністю Засновника (власника) і надано йому на правах оперативного управління відповідно до чинного законодавства.
6.6. Центр відповідно до чинного законодавства користується землею, іншими природними ресурсами і несе відповідальність за дотриманням вимог та норм з їх охорони.
6.7. Вилучення основних фондів та іншого майна Центру проводиться лише у випадках, передбачених чинним законодавством. Збитки, завдані Центру внаслідок порушення його майнових прав іншими юридичними та фізичними особами відшкодовуються відповідно до чинного законодавства.
- ПОВНОВАЖЕННЯ ТРУДОВОГО КОЛЕКТИВУ
7.1. Трудовий колектив Центру складається з усіх громадян, які своєю працею беруть участь у його діяльності на основі трудового договору (контракту, угоди) або інших форм, що регулюють трудові відносини працівника із Центром.
7.2. Трудові та соціальні відносини трудового колективу з адміністрацією регулюються колективним договором та іншими нормативно–правовими актами України. Право укладання колективного договору від імені Засновника надається Виконавчому органу Мостиської міської ради Львівської області в сфері освіти, а від імені трудового колективу - директору Центру.
7.3. Питання щодо поліпшення умов праці, життя і здоров’я, а також інші питання соціального розвитку вирішуються трудовим колективом відповідно до законодавства, цього Статуту та колективного договору.
7.4. Для педагогічних працівників Центру діючим законодавством передбачені всі пільги і переваги, тривалість щорічної відпустки, встановлені для вчителів закладів загальної середньої освіти.
7.5. Мінімальна заробітна плата працівників не може бути нижчою від встановленого законодавством мінімального розміру заробітної плати.
7.6. Працівники Центру провадять свою діяльність відповідно до Статуту, колективного договору та посадових інструкцій згідно з законодавством.
7.7. Сторони колективного договору звітують на загальних зборах колективу не менш ніж один раз на рік.
VIIІ. ПРИПИНЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ЦЕНТРУ
8.1. Діяльність Центру припиняється в результаті його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. Рішення про реорганізацію або ліквідацію Центру приймається Мостиською міською радою Львівської області. Припинення діяльності Центру здійснюється комісією з припинення (комісією з реорганізації, ліквідаційною комісією), утвореною в установленому законодавством порядку.
8.2. Центр вважається реорганізованим (ліквідованим) з дня внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відповідного запису в установленому порядку.
ІХ. ВНЕСЕННЯ ЗМІН ТА ДОПОВНЕНЬ ДО СТАТУТУ
9.1. Зміни та доповнення до цього Статуту у разі потреби вносяться рішенням Мостиської міської ради Львівської області шляхом викладення його у новій редакції та реєструються в установленому законом порядку.