ПРОЄКТ РІШЕННЯ № 13

ПРОЕКТ

МОСТИСЬКА МІСЬКА РАДА

ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

LІХ ПОЗАЧЕРГОВА СЕСІЯ VІІІ СКЛИКАННЯ

Рішення №

м.Мостиська від 12 грудня 2024 р.

Про затвердження Програми соціально-економічного розвитку

Мостиської територіальної громади на 2025 – 2027 роки

Відповідно до ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», а також з метою реалізації завдань, спрямованих на покращення добробуту населення, забезпечення сталих темпів економічного зростання та створення сприятливих умов для вільної конкуренції, враховуючи рішення виконавчого комітету Мостиської міської ради від 11.12.2024 року № 2, висновок постійної комісії з питань планування, фінансів, бюджету та соціально-економічного розвитку міської ради, Мостиська міська рада вирішила:

  1. Затвердити Програму соціально-економічного розвитку Мостиської територіальної громади на 2025 – 2027 роки (додаток 1).
  2. Затвердити Основні показники соціально-економічного розвитку Мостиської територіальної громади (додаток 2).
    3. Затвердити Перелік пріоритетних інфраструктурних об’єктів, які заплановано реалізувати у період 2025-2027 роки (додаток 3).
    4. Секретарю ради забезпечити оприлюднення Програми соціально-економічного розвитку Мостиської територіальної громади на 2025 – 2027 роки.
    5. Контроль за виконання даного рішення покласти на постійну комісію з питань планування, фінансів, бюджету та соціально-економічного розвитку міської ради.
    Міський голова Мирослава ПЕЛЬЦ
    Додаток 1 до рішення
    Мостиської міської ради
    від 12 грудня 2024 року № __
    ПРОГРАМА
    соціально-економічного розвитку
    Мостиської територіальної громади
    на 2025 – 2027 роки
    Мостиська-2024
    ЗМІСТ
    Вступ ...................................................................................................................................3
    1. Структура Програми ....................................................................................................5
    2. Характеристика громади..............................................................................................6
    3. Земельні та природні ресурси……………………………………………………..10
    4. Населення і трудові ресурси ……………………………………………………...11
    5. Економіка громади ………………………………………………………………...13
    6. Фінансовий стан та бюджет громади …………………………………………….20
    7. Фінансова інфраструктура та мережа підтримки бізнесу ………………………22
    8. Транспортна інфраструктура і зв’язок …………………………………………...23
    9. Інфраструктура торгівлі та послуг ……………………………………………......25
    10. Житлово-комунальна та енергетична інфраструктура ………………………. 27
    11. Соціальна інфраструктура......................................................................................29
    12. Стан навколишнього природного середовища ....................................................37
    13. SWOT-аналіз територіальної громади ....................................................................38
    14. Стратегічні напрями розвитку Мостиської територіальної громади ………...43
    15. Додатки………………………………………………………………………..…...
    Вступ
    Програма соціально-економічного розвитку територіальної громади на 2022-2024 роки (далі Програма) розроблена з урахуванням наявного в громаді виробничо-технічного потенціалу, трудових і сировинних ресурсів, виробничих потужностей підприємств, фінансових можливостей.
    Законодавчою основою для розроблення Програми є Закон України «Про державне прогнозування та розроблення програм економічного і соціального розвитку України» та постанова Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2003 року № 621 «Про розроблення прогнозних і програмних документів економічного і соціального розвитку та складання проекту державного бюджету» зі змінами.
    Метою розробки Програми є забезпечення активізації економічної діяльності, сприяння вирішенню гострих соціальних проблем населення громади за рахунок пожвавлення інвестиційної діяльності, розвитку малого та середнього бізнесу, спрямування зусиль на розв’язання існуючих проблемних питань у розвитку різних галузей та сфер діяльності, ефективного використання внутрішніх і зовнішніх можливостей громади.
    Програму розроблено з урахуванням завдань і пріорітетних напрямків:
    -Державної стратегії регіонального розвитку на період до 2027 року;
    - Стратегії розвитку Львівської області на період до 2027 року.
    -Стратегії сталого розвитку Мостиської міської територіальної громади до 2027 року
    - Стратегії державної екологічної політики України на період до 2030 року;
    - Національної стратегії управління відходами в Україні на період до 2030 року;
    - Національний план дій з охорони навколишнього природного середовища на період до 2025 року (затверджений Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.04.2021 № 443-р)
    - Даних моніторингу стану довкілля, що здійснюється існуючими державними суб’єктами моніторингу довкілля на регіональному та місцевому рівні;
    - Державної стратегії управління лісами України до2035 року та операційним планом її реалізації у2022 – 2024 роках, затверджених розпорядженням Кабінету Міністрів України від29.12.2021 № 1777-р;
    - Водної стратегії України на період до2050 року та плану її реалізації у2022– 2024 роках, схвалених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 09.12.2022 №1134;
    - Операційного плану заходів з реалізації у 2024-2026 роках Стратегії формування та реалізації державної політики у сфері зміни клімату на період до 2035 року, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 травня 2024 р. № 483-р;
    - Стратегії зрошення та дренажу в Україні на період до 2030 року, затвердженої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 № 688-р;
    - Плану заходів з реалізації Стратегії зрошення та дренажу в Україні на період до 2030 року, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.10.2020 № 1567-р;
    - рішення Координаційної ради з питань боротьби з деградацією земель та опустелюванням, створеної згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 № 20
    Програма соціально-економічного розвитку територіальної громади – це програмний документ, який розробляється на коротко-, середньострокову перспективу та слугує для прогнозування місцевого бюджету.
    Для розробки Програми визначено такі періоди:
    1. 2025 рік 2. 2026 рік3. 2027 рік

Програма визначає цілі та пріоритети соціально-економічного розвитку Мостиської територіальної громади на 2025-2027 роки, визначає заходи та завдання для розвитку галузі (сфери діяльності), які відповідають основним стратегічним напрямам розвитку і заходам цільових програм.

Програма ґрунтується на аналізі розвитку міської та сільської економіки, поточної економічної ситуації, актуальних проблем соціально - економічного розвитку, пріоритетів, а також припущеннях, що враховують вплив зовнішніх та внутрішніх чинників і ризиків, та визначає оперативні цілі та заходи економічної та соціальної політики міської влади, критерії ефективності її реалізації на основі прогнозних показників економічного і соціального розвитку на 2025-2027 роки

На підставі аналізу соціально-економічного розвитку громади у 2022-2024 роках, наявних проблем у Програмі визначено ключові заходи, необхідні для досягнення пріоритетних завдань і спрямовані на досягнення стратегічних пріоритетів розвитку Мостиської територіальної громади та корелюються із заходами місцевих та обласних цільових програм.

В сучасних умовах першочергового значення набуває необхідність здійснення заходів з забезпечення соціальних стандартів, реалізація заходів з енергозбереження та пошук позабюджетних джерел економічного зростання регіону. Крім того, актуальною проблемою громади є незадовільний стан транспортної інфраструктури, зокрема автомобільних доріг, вирішення якої надасть додаткові економічні стимули та покращить якість життя населення регіону.

Виконання Програми соціально-економічного розвитку Мостиської територіальної громади на 2025-2027 роки повинно забезпечити активізацію економічної діяльності, сприяти підвищенню рівня життя населення завдяки розв’язанню існуючих проблем, використанню внутрішніх та зовнішніх можливостей громади та її територій, дозволить покращити інвестиційну привабливість, створити умови для підвищення рівня конкурентних переваг та потенціалу громади.

Фінансування реалізації заходів Програми соціально-економічного розвитку Мостиської міської територіальної громади на 2025-2027 роки буде здійснюватися за рахунок коштів міського бюджету, виходячи із реальних можливостей; підприємств і інвесторів; обласного та державного бюджетів, що спрямовуються на реалізацію державних цільових програм, грантів, коштів міжнародної технічної допомоги, благодійної, гуманітарної, спонсорської допомоги, інших джерел, незаборонених чинним законодавством України.

В процесі виконання Програми соціально-економічного розвитку Мостиської територіальної громади здійснюється моніторинг. Основною метою моніторингу є забезпечення реалізації Програми. У ході моніторингу виконання Програми вирішуються наступні завдання:

  • стимулювання реалізації Програми в цілому та в окремих завданнях;
  • оцінка ступеню досягнення пріоритетних завдань Програми, надання інформації для прийняття рішень про розподіл ресурсів на досягнення цілей чи їх коригування;
  • оцінка ступеню реалізації цілей Програми.

Зведений аналітичний звіт виноситься на розгляд сесії Мостиської міської ради.

Пропозиції щодо внесення змін до Програми соціально- економічного розвитку Мостиської територіальної громади розглядаються і обговорюються на засіданнях постійно діючих депутатських комісіях і виносяться на розгляд сесії міської ради.

1. Структура Програми соціально-економічного розвитку Мостиської територіальної громади на 2025-2027 роки

  1. Ініціатор розроблення Програми
Мостиська міська рада
2. Підстави для розробки Програми Закони України “Про місцеве самоврядування в Україні”, “Про державне прогнозування та розроблення програм економічного і соціального розвитку України”
3. Розробник Програми Управління економічного розвитку, інвестицій та інфраструктури міської ради
4. Співрозробники Програми Структурні підрозділи Мостиської міської ради, громадські організації, територіальні органи виконавчої влади.
5. Відповідальні виконавці Програми Апарат міської ради та її виконавчого комітету, структурні підрозділи міської ради та її комунальні підприємства.
6. Учасники Програми Підприємства, установи, організації різної форми власності та суб’єкти підприємницької діяльності громади (за згодою).
7. Мета Програми Створення умов для економічного розвитку на інноваційно-інвестиційній основі, залучення внутрішніх та зовнішніх інвестицій, забезпечення належного функціонування та зниження енергозатратності комунальної інфраструктури, доступності широкого спектра соціальних послуг, підвищення якості і комфорту проживання мешканців громади.
8. Термін реалізації Програми 2025-2027
9. Основні джерела фінансування заході Програми Міський, обласний, державний бюджети, міжнародна технічна допомога, кошти донорських організацій, власні кошти підприємств, інші джерела, не заборонені законодавством.

2. Характеристика громади

2.1.Коротка характеристика громади

У вересні 2016 року відповідно до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» було створено Мостиську об’єднану територіальну громаду (Мостиська міська рада).

Кількість рад, що об'єдналися: 19

Площа територіальної громади: 444,2 км 2

Чисельність населення громади: 31 700

Міське населення: 8 952

Сільське населення: 22 748

Густота населення: 73,12 осіб/км2

Всього громада складається із 63 населених пункти: м.Мостиська, с. Арламівська Воля, Берегове, Королин, Заріччя, Пісок, Годині, Крисовичі, Нагірне, Чишки, Липники, Стілецьке, Добощівка, Підліски, Вишенька, Пнікут, Буховичі, Раденичі, Чижевичі, Хатки, Стоянці, Санники, Мистичі, Твіржа, Вуйковичі, Завадів, Слабаж, Хоросниця, Гостинцеве, Завада, Підгать, Завязанці, Топільниця, Костильники, Кропильники,Ніговичі, Княгиничі, Солтиси, Крукеничі, Острожець, Воля Садківська, Малнів, Дубинки, Загорби, Мелшки, Мазури, Малнівська Воля, Петики, Рожаки, Мартини, Піхи, Соколя, Качмарі, Колодки, Корчунок, Максимці, Крив’яки, Хлиплі, Судковичі, Ятвяги, Чернява, Старява, Заверхи.

До складу Мостиської міської територіальної громади входять колишні ради, що об’єдналися, а саме:

Мостиська міська рада
місто Мостиська
Арламівськоволянська сільська рада
село Арламівська Воля
Берегівська сільська рада
село Берегове,
село Заріччя,
село Королин,
село Пісок
Годинівська сільська рада
село Годині
Крисовицька сільська рада
село Крисовичі,
село Нагірне,
село Чишки
Липниківська сільська рада
село Липники,
село Добощівка,
село Стрілецьке
Підлісківська сільська рада
село Підліски,
село Вишенька
Пнікутська сільська рада
село Пнікут,
село Буховичі
Раденицька сільська рада
село Раденичі,
село Хатки,
село Чижевичі
Стоянцівська сільська рада
село Стоянці,
село Мистичі,
село Санники
Твіржанська сільська рада
село Твіржа,
село Вуйковичі,
село Завадів,
село Слабаш,
село Хоросниця
Гостинцівська сільська рада
с. Гостинцеве
с. Завада
с. Підгать
Зав’язанцівська сільська рада
с. Зав’язанці
с. Топільниця
с. Костильники
с. Кропильники
с. Ніговичі
с. Княгиничі
с. Солтиси
Крукеницька сільська рада
с. Крукеничі
с. Острожець
с. Воля Садківська
Малнівська сільська рада
с. Малнів
с. Дубинки
с. Загорби
с. Мелешки
с. Мазури
Малнівськоволянська сільська рада
с. Малнівська Воля
с. Петики
с. Рожаки
с. Мартини
с. Піхи
Соколянська сільська рада
с. Соколя
с. Качмарі
с. Колодки
с. Корчунок
с. Максимці
с. Крив’яки
Хлиплівська сільська рада
с. Хлиплі
с. Судковичі
с. Ятвяги
Чернівська сільська рада
с. Чернява
с. Старява
с. Заверхи

2.2.Інформація про орган місцевого самоврядування

Депутатський корпус Мостиської міської ради налічує 26 осіб, які представляють широкий спектр політичних партій України; виконавчий комітет – 9 осіб; керівництво ради, виконавчі органи:
  • 10 Старостинських округів
  • Фінансове управління
  • Управління економічного розвитку, інвестицій та інфраструктури
  • Відділ бухгалтерського обліку та звітності
  • Відділ організаційного та кадрового забезпечення
  • Юридичний відділ
  • Відділ земельних ресурсів
  • Відділ містобудування, архітектури та охорони культурної спадщини
  • Відділ соціального захисту та охорони здоров’я
  • Сектор з питань надзвичайних ситуацій, цивільного захисту та мобілізаційної роботи
  • Центр надання адміністративних послуг
  • Служба у справах дітей
  • Гуманітарне управління міської ради
  • Комунальне некомерційне підприємство «Мостиська міська лікарня»
  • Комунальне некомерційне підприємство «Центр первинної медико-санітарної допомоги
  • Адміністративно – управлінський та допоміжний персонал
  • Комунальна установа Центр надання соціальних послуг Мостиської міської ради
  • Місцева пожежна команда

2.3.Інформація про об’єднання громадян і засоби масової інформації

На території Мостиської територіальної громади веде свою діяльність Агенція регіонального розвитку та транскордонного співробітництва Мостищини та редакція газети «Наш край».

2.4.Історична довідка

Місто Мостиська розташоване за 65 км від обласного центру та за 15 км від міжнародного пункту переходу в с. Шегині Мостиського району. Через місто проходять автомобільний та залізничний шляхи, які перетинають територію Мостищини, з’єднують Україну з Польщею та країнами Західної Європи. Районний центр та центр ОТГ Мостиська - одне з найдавніших міст українського Прикарпаття. Перша письмова згадка відноситься до 1244 року. Виникнувши на давньому важливому шляху із Західної Європи на Русь, у середні віки місто було значним торговельним і ремісничим центром на західноукраїнських землях. 1404 року Мостиськам було надано магдебурзьке право. Як кожне місто, що користувалося магдебурзьким правом, Мостиська мали ратушу, ринок, оборонні мури і вали, сліди яких є ще нині у північно-східній частині.

1387 року галицькі землі були захоплені польськими магнатами. Упродовж ХУ-ХУІІ ст. місто не раз руйнували турки, татари, волохи, шведи. У ХУІІ ст. в місті було 16 цехів, у тому числі кравецький, ткацький, бляхарський, шевський, столярський, різницький, ковальський, кушнірський, пекарський та інші. 1772 року під час першого поділу Речі Посполитої Галичину захопила Австрія. Колоніальний гніт Габсбурзької імперії негативно вплинув на економічний і культурний розвиток міста. Цісарський уряд не давав належної уваги розвитку освіти, культури, проводив онімечування місцевого населення. Переслідувалися українська мова і православна віра. Навіть після політичних реформ австрійського уряду 70-80 років міщани були позбавлені політичних прав. У кінці ХІХ ст. на початку ХХ ст. шириться діяльність радикальної партії. Тут відбуваються віча, страйки, виступи селян приміських сіл.

Історично так склалося, що на Мостищині розвивалися паралельно українська і польська культури, які взаємозбагачувалися. З Мостиськ походили, зокрема, видатний учений-економіст Ян Тоболька, із навколишніх сіл - найвизначніший філософ і економіст Польщі ХУІІ ст. Андрій Фредро, професори Краківського університету Якуб і Матвій Мостиські, професор Замойської академії Криштоф Запальський та інші.

Восени 1994 року у місті відкрито пам'ятник Т. Г. Шевченку, а також пам'ятник полеглим борцям за волю України. А пам'ятник Богдану Хмельницькому встановлено ще в 50-х роках. Ще у місті вже за часів незалежної України збудовано пам'ятник Степану Бандері. У 2015 році у місті Мостиська по вул.Грушевського, 20 відкрито площу Героїв Небесної Сотні, а роком пізніше встановлено пам’ятний знак «Борцям за волю України».

Мостиська громада багата на пам'ятки архітектури. Це дерев'яні церкви, костели, пам'ятники – об'єкти занесені до Державного реєстру пам'яток архітектури. Ще одним із об’єктів культурної спадщини на території Мостиської міської ради являється палац Страхоцьких – пам’ятка архітектури ХІХ століття, побудований у 1825 році паном Антонієм Страхоцьким. Палац знаходиться в спокійному, затишному куточку міста Мостиська, на відстані 2,5 км від міжнародної траси Львів-Шегині, недалеко від залізничної станції. Будівля складається із 46 приміщень загальною площею 1 090 кв.м.


3. Земельні та природні ресурси

3.1.Земельні ресурси і територія громади

Структура земельного фонду Площа, га
Територія всього
у тому числі:
43701,70
Сільськогосподарські землі,
у тому числі:
33750,1
- Рілля 24921,3
- Багаторічні насадження 650,60
- Пасовища 5950,00
Забудовані землі 1923,4
Неугіддя, відкриті землі, лісосмуги 7832,9
Води 611,5

Найбільшими землекористувачами на території ради є сільськогосподарські підприємства: ТОВ «Агрокультура-Мостиська», ФГ «Стоянцівське», ФГ «Коровай», ТзОВ «Каменяр», ФГ «Твіржанське», ФГ «Санники», ТзОВ «Дружба», ТзОВ «Довіра», ТзОВ «Мир», ФГ «Шафірко», ФГ «Замчала Ігор Володимирович». Територією ради пролягає залізнична колія державного значення (площа 124,01 га).

3.2.Містобудівні документи

Містобудівна документація по населених пунктах громади потребує розробки та/або оновлення/актуалізації. Переважна більшість населених пунктів у громаді мають Генеральні плани, проте вони застарілі. У 2021 продовжено роботу над Генеральним планом міста. Відтак рішенням сесії Мостиської міської ради 19.07.2021 року затвердженно Генеральний план міста Мостиська Львівської області. Це дозволить забезпечити спільноті громади простір для розвитку інфраструктури, соціальних послуг, територій для економічної діяльності і виділення землі для учасників бойових дій.

3.3.Природні ресурси

Природне навколишнє середовище

Мостищина розташована в межах Сянсько-Дністровського межиріччя, де з південного заходу на північний схід проходить частина Головного Європейського вододілу. Мостиська міська рада розташована за 65 км на захід від Львова. Через територію міської ради протікають річки Січна, Вишня, Зелена Кривуля. Характеризується мальовничими краєвидами околиць, значною кількістю озер, сприятливих для відпочинку та рибальства.

Корисні копалини

На території Мостиської міської ради є розвідані корисні копалини: торф, пісок, глина, геотермальні води.

Ґрунти

На території громади є такі типи ґрунтів: дерново-підзолисті; світло-сірі й сірі опідзолені; чорноземи опідзолені.

3.4.Кліматичні умови

Клімат Мостищини - помірно-континентальний, близький до помірно-теплого, властивого Західно-Європейському континенту. Літо – тепле, тривале. Зима - короткочасна, холодна, з частими відлигами. Весна - прохолодна, із частими і пізніми приморозками. Осінь – суха і тепла. За останніх шість років: кількість морозних днів в році - 59; середня температура січня - 2.6 С, а липня +19.6 С. Середньорічна кількість опадів 690-750 мм. Радіаційний баланс позитивний і становить 20ккал/см2. Місто Мостиська найтепліший районний центр Львівської області, яке впродовж десятиліть обминають катаклізми.

4. Населення і трудові ресурси

4.1.Чисельність населення і демографічна ситуація

Демографічна ситуація у Львівській області протягом останніх років демонструє від’ємні показники. Це стосується і населення громади – природний приріст зменшується, однак меншими темпами аніж в інших районах області.

Чисельність населення громади складає 31700 мешканці, чисельність дітей 5792 осіб, зайнятого населення віком від 15 до 70 років – 19520 осіб, пенсіонерів – 6388 осіб, ВПО – 316 осіб.

Уже зараз скорочується чисельність мешканців працездатного віку, а чисельність осіб після працездатного віку майже у двічі більша, ніж чисельність працюючих. Зниження чисельності мешканців стосується в більшій мірі сільських територій. Несприятливі демографічні зміни можуть й надалі впливати на потенціал розвитку громади і на попит на публічні послуги.

Дані, які стосуються міграції, не відображають реальну ситуацію. Оцінюється, що на даний час за кордоном або за межами громади перебуває близько 22% мешканців. Причиною стає відсутність робочих місць та недостатньо розвинута інфраструктура для особистісного розвитку. Це насамперед вражає найбільш мобільні верстви населення - молодь. Дана проблема призводить до трудової міграції молоді до міст, що пропонують високооплачувану роботу. Відтак, у громаді має місце соціальна патологія brain drain (анг. відтік умів, втеча людського капіталу), що означає виїзд перспективних, кваліфікованих молодих спеціалістів за межі громади через неможливість себе реалізувати на її території, що призводить до критичного зниження потенціалу розвитку громади. Молодь вибирає жити у комфортному місті з розвинутою інфраструктурою дозвілля та відпочинку, що дозволяє самореалізуватись та забезпечити активне та гідне дитинство для їх потомства. Також така міграція молоді призводить до явища «старіння громади», коли на території громади у частковому відношенні кількісно переважають люди старшого віку, утримання яких обтяжує бюджетні видатки та майже унеможливлює прогресивний розвиток громади.

Кількість старостинських округів Склад старостинського округу
(населені пункти, що увійшли до складу старостинського округу)***
Чисельність населення старостинського округу, осіб
(станом на 01.01.2024)
10 Старостинський округ 1 - (Арламівська Воля, Соколя, Качмарі, Колодки, Корчунок, Крив’яки, Максимці) 2 007
Старостинський округ 2 – (Гостинцеве, Завада, Твіржа, Вуйковичі, Завадів, Слабаш, Підгать) 3 126
Старостинський округ 3 – (Зав’язанці, Княгиничі, Костильники, Кропильники, Ніговичі, Солтиси, Топільниця, Судковичі, Ятвяги) 1 579
Старостинський округ 4 – (Крисовичі, Нагірне,Чишки, Буховичі) 2 230
Старостинський округ 5 – (Крукеничі, Воля Садківська, Острожець, Пнікут, Хлиплі) 2 754
Старостинський округ 6 – ( Липники, Добощівка, Стрілецьке, Стоянці, Мистичі, Санники) 1 852
Старостинський округ 7 – (Малнів, Дубинки, Загорби, Мазури, Мелешки, Малнівська Воля, Мартини, Петики, Пихи, Рожаки) 2 210
Старостинський округ 8 – ( Раденичі, Хатки, Чижевичі, Підліски, Вишенька) 1 850
Старостинський округ 9 – (Годині, Черневе, Заверхи, Старява) 2 850
Старостинський округ 10 – (Хоросниця, Берегове, Заріччя, Королин, Пісок) 2 290

4.2.Зайнятість населення та безробіття

Сучасний стан ринку праці в Україні і громади зокрема характеризується переважно негативними тенденціями: скорочується чисельність зайнятих осіб, триває процес закриття підприємств, зокрема через звуження сфери підприємницької діяльності, прогресує міграція найбільш активної частини населення за кордон. В таблиці відображені основні показники станом на 01.01.2024 рік.

Показники Громада
Кількість незайнятих осіб, які звеpнулись з питань пpацевлаштування, враховуючи перехідних з попереднього року 56
Кількість безробітних на одну вакансію (чисельність зареєстрованих безробітних, поділена на кількість вакантних робочих місць) 7

4.3.Доходи населення і заробітна плата

Через слабку економічну базу доходи на одиницю населення громади, залишаються невисокими, в порівнянні з середньообласним рівнем.

Важливим напрямком збільшення надходжень до місцевих бюджетів є підвищення заробітної плати та її своєчасна виплата.

Середньомісячна заробітна плата працівників громади у 2021-2023 роках мала часткову тенденцію до зростання. Середньооблікова кількість штатних працівників на кінець 2023 року становить 3284 осіб.

Регіони 2021 2022 2023
Громада 10 311,13 13 229,309 12 476,52
Район 11 478,082 13 953,644 13 229,767
Область 11 213,91 12 661,887 12 202.08

5. Економіка громади

5.1.Підприємництво

Попри всі виклики, з якими зіткнулась наша країна після початку повномасштабної війни, громади та бізнес залишаються ефективними партнерами в розбудові економічної спроможності територій. Мостиська громада зацікавлена в залученні нового бізнесу, який зможе створити нові робочі місця, якісні товари та послуги для місцевих мешканців, підвищити привабливість громади як комфортного місця для проживання та діяльності.

Важливу роль у формуванні бюджету громади відіграє також стан розвитку підприємництва громади. Основною своєю функцією у сприянні розвитку підприємництва вбачаємо створення сприятливого бізнес-клімату, зручних умов для проживання працівників, надання якісних адміністративних послуг та формування позитивного іміджу нашої громади.

Малі підприємства діють у торгівлі, промисловому виробництві, готельно-ресторанному бізнесі, у сфері надання послуг, будівництві, сільському господарстві. Як і раніше найбільше підприємств задіяно у сфері торгівлі, ремонту автомобілів, побутових виробів та предметів особистого вжитку, в промисловості, в лісовому і сільському господарстві, в діяльності готелів і ресторанів.

У структурі суб’єктів господарської діяльності громади домінують малі підприємства, у тому числі фізичні особи-підприємці. На території громади відсутні великі підприємства, кількість середніх – 4.

Кількість юридичних осіб станом на перше січня відповідного року становить 686 одиниць. Кількість юридичних осіб сільське господарство, лісове господарство та рибне господарство – 103 од., кількість юридичних осіб переробна промисловість – 26 од. Станом на 01.01.2023 року кількість новостворених суб’єктів підприємницької діяльності – 126, кількість робочих місць – 210.

У рамках реалізації урядового проєкту «є Робота» на отримання мікрогранту на створення або розвиток власного бізнесу подалося більше 40 суб’єктів підприємницької діяльності громади.

5.2.Структура економіки та розвиток головних секторів

Виробнича спеціалізація : виробництво зернових та технічних культур, молочної продукції; садівництво, виробництво цегли.

Головною метою діяльності економічного сектору є формування умов для відновлення сталого розвитку промислового виробництва із застосуванням інноваційних технологій, підтримка розвитку перспективних, конкурентоспроможних підприємств.

У промисловому комплексі громади пріоритетними галузями є виробництво харчових продуктів, виробництво інших неметалевих мінеральних виробів виготовлення виробів з деревини та інші галузі промисловості.

Перелік найбільших підприємств громади:

Найменування підприємств Продукція,
що випускається
ТзОВ «Мостиський хлібокомбінат» Виробництво хлібобулочних виробів та здоби
ТзОВ «Мостиський виробничий кооператив Мрія» Виробництво цегли
ТзОВ «Електрол» Вироби з деревини
ТзОВ «Агрокультура Мостиська» Вирощування зернових культур
ТзОВ «Мостиське молоко» Виробництво молочної продукції
Украıнсько-німецьке спільне
підприємство «Львів-Трейдінг»
Роздрібна торгівля в
неспеціалізованих магазинах

Важливу роль в економічному розвитку громади, її продовольчої безпеки, підвищенні життєвого рівня населення відіграє аграрний сектор. Розвиток високотехнологічних галузей агропромислового комплексу, створення нових і реконструкція наявних потужностей харчової та переробної промисловості є одним із найбільш пріоритетних напрямів у сфері залучення інвестицій.

Господарською діяльністю займається близько 60 господарств різної форми власності, з яких: Ф/Г, СФГ, ТОВ (СТОВ, ПрАТ), ПСП та інших форм власності, які мають в користуванні сільськогосподарські землі. Сільськогосподарська діяльність з вирощування пшениці, ячменю, овесу, жита, кукурудзи, соняшнику, сої, гречки, гороху.

Провідними господарствами громади, що займаються вирощуванням зернових та технічних культур є ТОВ «Агрокультура-Мостиська», ФГ «Стоянцівське», ФГ «Коровай», ТзОВ «Каменяр», ФГ «Лісова поляна», ТзОВ «Довіра», ФГ «Агропарост», ФГ «Качмар», ФГ «Замчала Ігор Володимирович».

Провідними господарствами громади в галузі скотарства є ТзОВ «Мостиське молоко», ТзОВ «Мир», ФГ «Прайд 2019», ФГ «Санницьке». В сільськогосподарських підприємствах на дану дату нараховується 376 ВРХ , в тому числі 206 корів.

Провідними господарствами громади в галузі садівництва є ФГ «Захар Сад», ФГ «Євросад», ФГ «Екоягода», ТОВ «Агро Буськ», ФГ «БЛЮБЕРРІ ФАРМ», ТОВ «ЄВРОНАТС», ФГ " Загребля Сад".

Серед локального бізнесу є також ТзОВ «СОВІТА ПЛЮС» - вирощування печериць та глив; ФГ «Кашицький» - вирощування спаржі на площі насаджень 3,5 га.

Громада надає консультаційну підтримку у підготовці документів для участі підприємств аграрного сектору в обласних та державних програмах.

Урядова Програма “є Робота”два проекти надання грантів для створення або розвитку садівництва. Площа насаджень 27,29 га (лохина).

Урядова Програма “є Робота” 6 суб’єктів підприємницької діяльності отримали грант на розвиток власного бізнесу у сфері агропромислового розвитку

Програми підтримки секторальної політики –Підтримка регіональної політики України розпочато реалізацію проєкту “Створення парку агропереробки КП “ФрутБанк” з формування доданої вартості на продукцію малих та середніх виробників Львівщини”. ФрутБанк - це інноваційний парк агропереробки у серці Львівської області. Допомога фермерам та виготовлення локального продукту. Підприємство на постійній основі допомагає військовим. Лише у 2022 році військовим передано: більше 3000 пакетів борщів, супів та бограчів швидкого приготування; 208 пакетів яблучних та апельсинових чипсів, 60 банок яблучного варення.

5.3.Інвестиційна діяльність та міжнародне співробітництво

Головною метою діяльності економічного сектору є формування умов для відновлення сталого розвитку промислового виробництва із застосуванням інноваційних технологій, підтримка розвитку перспективних, конкурентоспроможних підприємств.

Залучення інвестицій є одним з ключових завдань соціально-економічного розвитку Мостиської міської територіальної громади.

Мостиська громада стала переможцем конкурсу в рамках ініціативи «Громада, дружня до бізнесу. Інструменти сприяння бізнесу в громадах», що реалізовує ГО «Клуб Ділових Людей Україна» за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» .

В рамках проекту відбулася презентація Інвестиційного паспорта Мостиської громади. Метою заходу було сприяти активізації інвестиційного потенціалу громади через публічну презентацію та обговорення інвестиційного паспорту та інвестиційних пропозицій.

На території Мостиської ТГ було оглянуто та оцифровано п’ять інвестиційно привабливих ділянок, які внесено до мапи інвестиційних об’єктів Львівської області. Об’єкти призначені для розміщення будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об’єктів передачі електричної та теплової енергії, для сільського господарства, а також експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості.

Проведено 8 виїзних зустрічей на інвестиційно привабливих об’єктах з потенційними інвесторами.

З метою підтримки розвитку соціальної сфери активно ведеться робота по залученню коштів державного, обласного, місцевих бюджетів та коштів міжнародних організацій.

Мостиська міська рада має налагоджену міжнародну співпрацю з органами місцевого самоврядування країн Європи. А також дієвою є співпраця з територіальними громадами з України. Такі контакти з партнерами сприяють залученню додаткових ресурсів для реалізації спільних проєктів, обміну досвідом у сферах, освіти, культури, медицини, а також у соціально-економічному розвитку територій.

Мостищина протягом десятків років підтримувала і розвивала дружні стосунки з містом Перемишль, що за 20 кілометрів від Мостиськ. Угода про співпрацю між містами-партнерами була підписана у 2008 році. За останні роки співпраця активізувалася.Після початку повномасштабної війни росії проти України наші партнери з Перемишля надали конкретну дієву допомогу. Співпраця з Перемишлем продовжується і надалі у різних сферах: обмін досвідом у сферах культури, освіти, медицини, спорту, цивільному захисті, участь делегацій у фестивалях та спільних заходах на культурно-історичну тематику.

У квітні 2022 року підписано меморандум про співпрацю та партнерство між Клобуцьким повітом та Мостиською міською радою. Співпраця з Клобуцьком продовжується і надалі у різних сферах: обмін досвідом у сферах культури, освіти, медицини, спорту, цивільному захисті, участь делегацій у фестивалях та спільних заходах на культурно-історичну тематику.

Співпраця з містами-партнерами з України: місто-Герой Охтирка (Сумська область) та місто Южно-украї́нськ Миколаївської області. Зв’язки з українськими містами налагоджені і в культурній, освітній, спортивній сферах.

Така співпраця між громадами-партнерами з Європи і України – дуже важлива і потрібна, бо розширює наші можливості далі розвивати громаду, залучати інвестиції і дає можливість обмінюватися і ознайомлюватися з культурною, історичною спадщиною громад-партнерів

В рамках «Конкурсу мікрогрантів – Україна 2023/UA-CP» організованого "Фонд малих проектів/Small Project Fund" Фонду Міжнародної Солідарності реалізовано у 2023 році проєкт «Впровадження ініціативи з популяризації добровільного пожежного руху у Мостиській територіальній громаді Яворівського району Львівської області».

Мостиська міська лікарня - серед переможців Програми транскордонного співробітництва Interreg NEXT «Польща – Україна 2021-2027»:

Проєкт «Реалізація програми профілактики шлунково-кишкових захворювань у Підляському воєводстві та Львівській області шляхом використання високоспеціалізованого медичного обладнання та засобів телемедицини», який реалізовуватимуть КНП "Мостиська міська лікарня" спільно з Лікарнею ім. Зиндрама-Кощалковського Міністерства внутрішніх справ і адміністрації в Білостоці (Підляське воєводство). Ключові проєктні заходи (для української сторони):

- Закупівля діагностичного та лікувального медичного обладнання;

- Реалізація транскордонної програми профілактики шлунково-кишкових захворювань;

- Впровадження телемедичного інструменту для діагностики та комунікації - системи PAACS;

- Організація навчальних курсів з питань шлунково-кишкових захворювань для медичного персоналу в прикордонних медичних закладах;

- Створення спільної тримовної освітньої платформи та інші промоційні заходи.

Проблемні питання, які виникають в процесі здійснення інвестиційної діяльності:

- довготривалий процес оформлення документів на землекористування;

- пошук та розширення ринків збуту виробленої продукції.

Для реалізації інвестиційної діяльності необхідно провести ряд заходів,а саме:

- збереження тенденції нарощування обсягів промислового виробництва за рахунок використання наявних потужностей та розширення виробництва;

- підвищення конкурентоспроможності місцевої продукції шляхом модернізації промислового комплексу;

- пропагування позитивного досвіду підприємств, які мають сучасні системи управління, випускають якісну та безпечну продукцію, перебудовують власне виробництво відповідно до вимог європейських стандартів і норм та успішно експортують продукцію за межі України;

- покращення інвестиційного іміджу громади шляхом популяризації і позиціювання громади, як привабливого для  інвестування та поширення інформації про наявні інвестиційні можливості;

Виконання поставлених завдань дасть можливість збільшити обсяги реалізації промислової продукції відповідно та створення нових робочих місць, зростання рівня зайнятості населення та надходжень до місцевих бюджетів громади.

Індустріальний парк «Мостиський Сухий Порт»

Для розвитку індустріального парку було виділено та затверджено ділянку площею 34,5116 га (кадастровий номер 4622410100:15:000:0033), терміном на 30 років. Відповідно до плану майданчика, проект будівництва індустріального парку «Мостиський Сухий порт» планується 15 ділянок. Міська рада підготувала та затвердила Концепцію розвитку індустріального парку та провела його реєстрацію в Міністерстві економіки України. На індустріальний парк видано Витяг з Реєстру індустріальних парків та присвоєно порядковий номер № 52 від 02.08.2021 р. У 2022 році Мостиською міською радою проведено конкурс з вибору керуючої компанії та підписано договір про створення та функціонування індустріального парку «Мостиський Сухий порт» з ТзОВ «Мостиський ХАБ». Згідно з даним договором, бізнес-плану та концепції індустріального парку керуюча компанія зобов’язується: виконувати комплекс робіт і послуг з підготовки земельних ділянок, а також проєктування, будівництво, реконструкція та ремонту; облаштовувати об’єкти інженерно-транспортної інфраструктури чи інших об‘єктів.

Пріоритетними для розміщення галузями діяльності на території парку будуть підприємства з новітніми технологіями по зберіганню рідинно-зернових речовин, підприємства меблевих виробів, машинобудування та холодильників для заготівлі ягід і грибів, а також об’єкти логістики, сервісного обслуговування та іншого.

Соціальний ефект від реалізації проєкту передбачатиме зменшення рівня безробіття (в т.ч. прихованого) та зниження трудової міграції, збалансований розвиток соціально-побутової, транспортної та комунальної інфраструктури, забезпечення збалансованості та пропорційності соціально-економічного розвитку Мостиської громади та сповільнення негативних соціально-вікових дисбалансів, пов’язаних з трудовою міграцією, вимиванням інтелектуального потенціалу з сільських територій.

Економічний (бюджетний) ефект від реалізації проєкту буде виражатися через створення нових робочих місць. У 2026 році тут планують створити 250 робочих місць, а до 2033 їх буде 1150, що забезпечить протягом наступних років надходження до бюджетів всіх рівнів податку на доходи фізичних осіб 2026 рік – 4,6 млн. грн., 2033 – 35,6 млн. грн.. Плановий обсяг залучених інвестицій при реалізації об’єкту - 1-3 млн дол США. Це дасть змогу збільшити об’єм виробництва в області приблизно на 20%. Прогнозований обсяг реалізованої промислової продукції становитиме 862,1 млн грн станом на 2033 рік.

Мостиський Сухий Порт має стати великим логістичним хабом для розвантаження, перевантаження та зберігання різноманітних товарів та сировини з України та країн Азії, які мають перевозити залізницею як в країни Євросоюзу, так й у зворотному напрямку.

Використання геотермальних вод, а саме будівництво теплиць тощо.

В результаті буріння геологорозвідувальних свердловин на нафту та газ встановлено, що Львівська область має значні геотермальні ресурси. Найбільш перспективні для промислової розробки геотермальні ресурси зосереджені в межах спільної з Республікою Польща геологічної структури, яка належить до зони Краковецького розтину. На території цієї структури розташоване м. Мостиська. В громаді є законсервовані свердловини з геотермальною водою. Температура води на виході 950С, що говорить про наявність значних запасів теплоти. Підземні води тягнуться аж до м. Перемишля РП. Для розробки геотермального родовища пропонується використати циркуляційну технологію.

Встановлення вітрових електростанцій.

На території сіл Мостиської міської ради, а саме Соколя, Малнів наявні земельні ділянки та сприятливі кліматичні умови.

Наявні на території громади вільні земельні ділянки, призначені для ведення господарської діяльності (крім с/г призначення)

Об'єкт Тип об'єкту Площа (га) Умови використання Відстань до м. Львова (км) Форма власності Під'їзні шляхи (км) Залізниця (км) Найближчі дороги міжнародногочи державного значення (км)
1 земельна ділянка м. Мостиська земельна ділянка 7,0 Оренда/Викуп на аукціоні 69 комунальна 0,65 0,4 1,9
2 земельна ділянка с. Арламівська Воля земельна ділянка 7,89 Оренда/Продаж 68 комунальна примикає примикає 3,0
земельна ділянка с. Берегове земельна ділянка 31,8727 Оренда/Продаж 55 комунальна 0,2 1,3 0,2
 4 земельна ділянка м. Хоросниця земельна ділянка 48,9406 Оренда/Продаж 59 комунальна 0,5 примикає 4,0
земельна ділянка м. Мостиська земельна ділянка 7,7583 Оренда/Продаж 67 комунальна 0,4 4,0 0,8

Пріоритетні напрямки економічного розвитку громади:

  • Сприяння розвитку мережі обслуговуючих сільськогосподарських кооперативів із заготівлі та збуту екологічно-чистої сільськогосподарської продукції;
  • збільшення обсягів реалізації промислової продукції за рахунок створення та реєстрації нових підприємств, як промислових;
  • розвиток інфраструктури підтримки малого підприємництва шляхом задіяння Агенції регіонального та транскордонного співробітництва Мостищини;
  • розвиток транскордонної інфраструктури та участь у міжнародних проектах;
  • розвиток рекреаційного та туристичного потенціалу громади
  • реалізація програм розвитку та міжнародного співробітництва;
  • покращання технічного стану об’єктів освіти, культури та охорони здоров’я за рахунок втілення мікропроектів та місцевого бюджету;
  • підвищення рівня зарплати в госпрозрахунковому секторі.

6. Фінансовий стан та бюджет громади

6.1Бюджет громади

Найбільшу питому вагу в структурі доходів займають податок на доходи фізичних осіб, акцизний податок, єдиний податок

Доходи бюджету, тис. грн.

Показники 2021 2022 2023 2024
(очікуване)
2025
(прогноз)
Надходження без урахування міжбюджетних трансфертів 127946,2 160203,0 183380,9 183500,0 165860,0
Міжбюджетні трансфери 176919,3 159926,8 167639,9 183670,0 160710,0
Всього обсяг бюджету 304865,5 320129,8 351020,8 367170,0 326570,0
в тому числі бюджет розвитку 12698,3 3700,0 4688,8 7000,0 1000,0

Основні завдання для забезпечення сталого розвитку:

- виконання запланованих завдань з надходження податків і зборів (обов’язкових платежів) до бюджету ТГ;

- наявність найважливіших для подальшого соціально-економічного розвитку території проблем, розв’язання яких не може бути забезпечене лише за рахунок коштів місцевого бюджету, оскільки потребує значних інвестицій і підтримки на державному рівні.

ТОП -10 бюджетоутворюючих підприємств
Назва Галузь Тип власності (державна, комунальна, приватна)
ТзОВ «Агрокультура Мостиська» сільське господарство приватна
Відділ освіти, молоді та спорту Мостиської міської ради освіта комунальна
Українсько-німецьке спільне підприємство «Львів-Трейдінг» роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами Українсько-німецьке спільне підприємство
Військова частина 2144 охорона громадського порядку та безпеки державна
Військова частина А-1463 охорона громадського порядку та безпеки державна
КНП «Мостиська міська лікарня» охорона здоров’я комунальна
Військова частина А2678 охорона громадського порядку та безпеки державна
ФГ «Коровай» сільське господарство приватна
АТБ торгівля приватна
АТ «Оператор газорозподільна система Львівгаз» розподілення газоподібного палива приватна

7. Фінансова інфраструктура та мережа підтримки бізнесу

На території Мостиської територіальної громади веде свою діяльність Агенція регіонального розвитку та транскордонного співробітництва Мостищини.

Банківські установи: АТ КБ "Приватбанк", ПАТ «Банк Львів», АТ «Ощадбанк».

Кредитні спілки: КС «Анісія» та КС «Щедрість».

8. Транспортна інфраструктура і звязок

Загальна протяжність доріг комунальної власності становить 167,866 км. За типом покриття: тверде, щебінь, гравій, грунт, піщано – гравійне.

Тип сполучення Назва та відстань, км
Аеропорт 75
Залізничне сполучення Львів-Мостиська Друга
Дороги регіонального,
національного,
міжнародного значення.
М-11 Львів-Шегині
Відстань до міста Львова 70
Відстань до районного центру 42
Відстань до пунктів перетину кордону: 18
автомобільне сполучення Шегині — Медика-18
залізничне сполучення: Мостиська – Пшемисль-18

У межах проєкту “Доступне українсько-польське прикордоння: спільні дії щодо модернізації дорожньої інфраструктури” проведено ремонт на автомобільній дорозі О141003 Мостиська - Краковець. Загальна довжина автомобільної дороги становить 19,1 км.  Відтак, на ній виконано роботи з поточного середнього ремонту, під час якого відновлено дорожнє покриття, влаштовано тротуари, автобусні зупинки, водовідведення, а також проведено заходи із організації дорожнього руху.

Проєкт реалізовувався Службою автомобільних доріг у Львівській області у партнерстві з Асоціацією “Єврорегіон Карпати - Україна” і Підкарпатським управлінням воєводських доріг в Ряшеві за фінансової підтримки Європейського Союзу у рамках Програми транскордонного співробітництва Польща - Білорусь - Україна 2014-2020 Європейського Інструменту Сусідства.

Транспортне сполучення між населеними пунктами громади та з обласним центром, наявність громадського транспорту та потреби у покращенні

Транспортне сполучення між населеними пунктами громади та обласним центром є добрим. Відстані між населеними пунктами наведені у таблиці.

Назва населеного пункту Відстань до центру ТГ, км Відстань до обласного центру, км
с. Арламівська Воля 7,5 66,0
с. Берегове 10,6 58,4
с.Королин 13,1 57,5
с.Заріччя 15,1 58,5
с.Пісок 11,2 58,6
с.Годині 5,3 72,0
с.Крисовичі 4,2 71,5
с.Нагірне 6,8 74,2
с.Чишки 6,9 74,3
с.Липники 6,7 71,4
с.Стрілецьке 7,2 73,2
с.Добощівка 5,2 66,9
с.Підліски 15,6 83,2
с.Вишенька 17,7 77,4
с.Пнікут 10,7 78,3
с.Буховичі 10,1 76,6
с.Раденичі 9,2 76,8
с.Чижевичі 12,7 80,3
с.Хатки 10,1 80,8
с.Стоянці 13,9 63,0
с.Санники 9,9 67,9
с.Мистичі 11,7 67,6
с.Твіржа 6,7 61,0
с.Вуйковичі 10,2 62,5
с.Завадів 12,2 61,4
с.Слабаж 11,1 60,3
с.Хоросниця 12,5 61,0
с. Гостинцеве 4,0 64,0
с. Завада 1,0 66,0
с. Підгать 10,4 67,9
с. Зав’язанці 26,3 68,9
с. Топільниця 29,6 65,9
с. Костильники 30,5 68,4
с. Кропильники 30,7 67,0
с. Ніговичі 27,9 70,6
с. Княгиничі 29,5 70,2
с. Солтиси 28,3 71,0
с. Крукеничі 15,6 81,5
с. Острожець 18,2 84,1
с. Воля Садківська 19,1 85,0
с. Малнів 13,4 82,0
с. Дубинки 14,2 82,8
с. Загорби 13,5 82,1
с. Мелешки 12,2 80,8
с. Мазури 10,7 79,3
с. Малнівська Воля 15,7 84,3
с. Петики 17,1 85,7
с. Рожаки 18,6 87,2
с. Мартини 15,8 84,4
с. Піхи 17,9 86,5
с. Соколя 10,5 69,0
с. Качмарі 10,2 68,7
с. Колодки 10,2 68,7
с. Корчунок 10,3 68,8
с. Максимці 10,0 68,5
с. Крив’яки 12,5 71,0
с. Хлиплі 21,0 86,9
с. Судковичі 23,5 89,4
с. Ятвяги 23,5 89,4
с. Чернява 7,2 75,8
с. Старява 11,7 80,3
с. Заверхи 12,5 81,0

Розвиток мережі зв’язку, наявність та якість доступу до Інтернет

№ п/п Адміністративна одиниця населених пунктів Наявність покриття операторами %
Vodafone Україна «Lifecell» Київстар
1 Арламівська Воля 30 30 90
2 Берегове 30 30 80
3 Годині 40 30 95
4 Крисовичі 50 50 95
5 Липники 10 10 95
6 Підліски 30 30 95
7 Пнікут 50 50 100
8 Раденичі 30 20 90
9 Стоянці 35 10 95
10 Твіржа 50 40 90
11 Мостиська 70 70 100
12 Гостинцеве 30 40 90
13 Зав’язанці 20 30 85
14 Крукеничі 50 50 90
15 Малнів 30 30 90
16 Малнівська Воля 30 30 90
17 Соколя 30 30 90
18 Хлиплі 30 30 85
19 Черневе 30 30 90

9. Інфраструктура торгівлі та послуг

9.1.Мережа закладів торгівлі та громадського харчування

Кількість діючих об’єктів роздрібної торгівлі становить 55, з них 51 магазини, 4 кіоск роздрібної торгівлі та АЗС; один ринок, торгова площа магазинів 4,7 тис. м2

9.2.Мережа закладів побутового обслуговування

№ з/п Назва
1 Ремонт взуття по вул.І.Франка
2 Ремонт взуття по вул.Гайдамацька
3 Ремонт побутової техніки по вул.Галицька, 7
4 Ремонт годинників по вул.Галицька, 7
5 Ремонт/пошиття одягу по вул.І.Франка
6 Ательє «Талія» вул.Полуботка, 4
7 Ремонт взуття по вул.Гайдамацька
8 Ремонт взуття по вул.Полуботка
9 Салон краси «Афродіта», вул.І.Франка
10 Салон краси по вул.Гайдамацька
11 Салон краси «Соломія» по вул.Полуботка
12 Салон краси «Vip Art» по вул. Полуботка, 3а
13 Салон краси «Катрін» по вул. Полуботка, 3а
14 Салон краси «Сакура» по вул. Міцкевича
15 Салон краси «Колібрі» по вул. Я. Мудрого
16 Салон краси «Козирна Дама» по вул. Грушевського

9.3.Туристична інфраструктура

Заклади громадського харчування, мотелі

№ з/п Назва Адреса
1 «Скирта» м. Мостиська, вул. М. Лисенка, 237
2 «Цитадель» м. Мостиська, вул. Я. Мудрого
3 Кафе-бар «Прованс» м. Мостиська, м. Мостиська, пл. Ринок, 1
4 «Оазис» м. Мостиська, вул. Зелена, 6
5 «Корона» м. Мостиська, вул. Шевченка, 154
6 «Lafamilia» м. Мостиська, вул. Міцкевича
7 «Мрія» м. Мостиська, вул. Грушевського,1
8 П-ць Галабуд О. Г. м. Мостиська, вул. Гайдамацька, 2
9 «Папілон» м. Мостиська, вул. Шевченка, 31
10 Піцерія «Голд» м. Мостиська, вул. Міцькевича
11 «Veranda» м. Мостиська, вул. Зелена
12 «Fooddoo» м. Мостиська, вул. Зелена
13 Піцерія «Gold Time» м. Мостиська, вул. Грушевського,18
14 «Гостинний двір» с. Гостинцеве, вул. Львівська, Мостиської міської ради
15 «Колиба» с. Завада, Мостиської міської ради
16 «Еллада» с. Крукеничі, Мостиської міської ради
17 «Zdoblew» м. Мостиська, пл. Ринок
18 Мотель "Мостнафта" м. Мостиська, вул. Галицька, 64
19 Мостиський хлібокомбінат м. Мостиська, пл. Ринок
20 «La Croissant» м. Мостиська, вул. Перемишильська,1

Пекарні

№ з/п Назва підприємства,
юридична адреса
Прізвище,ім”я,по-батькові
керівника
Вид діяльності
1. ПП «Гіс»
Львівська обл., м. Мостиська,
вул. Я. Мудрого,125
Гіс Світлана Віталіївна Випічка хліба і хлібобулочних виробів
2. ПП «Шпег»
Львівська обл., м. Мостиська,
вул.Я. Мудрого,413
Шпег Іван Степанович Випічка хліба і хлібобулочних виробів
3. ТзОВ «Мостиський хлібокомбінат»
Львівська обл., м. Мостиська,
вул. Пекарська, 1
Онишко Іван Васильович Випічка хліба і хлібобулочних виробів
4. ТзОВ «Дім хліба»
Львівська обл., Мостиський р-н,
с. Пнікут
Дорош Віктор Генрікович Випічка хліба і хлібобулочних виробів

10. Житлово – комунальна та енергетична інфраструктура

10.1.Житловий фонд

Основною діяльністю житлово-комунального господарства в територіальній громаді є повне задоволення потреб громади в усіх видах житлово-комунальних послуг, створення комфортних умов для мешканців, ефективне використання комунальної власності, належне утримання об’єктів комунальної власності, збільшення обсягів капітального ремонту та реконструкції об’єктів благоустрою, будівництво ліній вуличного освітлення населених пунктів, поліпшення технічного стану водопровідно-каналізаційної мережі, поступова переорієнтація житлово- комунального господарства громади на енергоефективний шлях, зменшення енергоємності надання житлово-комунальних послуг, зменшення аварійності на автошляхах об’єднаної територіальної громади,врегулювання питань поводження з тваринами, поліпшення екологічного стану громади

На території громади відсутні комунальні теплопостачальні підприємства, опалення бюджетних установ та організацій в м. Мостиська здійснює ТзОВ «Львів- Теплоенерго» від 6-ти модульних котелень на альтернативних видах палива (торфобрикети). Населення громади користується індивідуальним опаленням.

На території громади створено 39 ОСББ. В рамках Програми підтримки діяльності об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) на території Мостиської міської ради на 2021-2023 роки взято участь у співфінансуванні по ремонту покрівлі даху багатоквартирного будинку ОСББ «16 Липня» в сумі 481204,42 грн.

Забезпечення потреб населення територіальної громади в житлово-комунальних та побутових послугах, забезпечення необхідного їх рівня та якості здійснює МКП «Житловик». Станом на 01.01.2024 підприємство має укладено 5179 договори на вивезення ТПВ.

Рівень обладнання загальної площі житлового фонду (на кінець року, %)

Показники 2023
Водопроводом 53,1
Каналізацією 53,1
Опаленням 83,9
Газом 78,7
Центральним опаленням 0

Прийнято в експлуатацію нового житла (сумарно по всіх населених пунктах, що увійшли до складу ТГ)

Показники 2020 2021 2022 2023
Квартири, одиниць 69 43 25 29
Загальною площею, кв.м. 8696 6 921 3721 4302

10.2.Комунальна інфраструктура та інженерні мережі

Водопостачання та водовідведення

Надавачем послуг з водопостачання та водовідведення у Мостиській міській громаді є міське комунальне підприємство «Водоканал».

Основними функціями підприємства є:

- забезпечення постачання питної води, послуги з водовідведення та очищення стічних вод.

- діяльність, пов'язана з ремонтом та експлуатацією трубопроводів.

- встановлення та ремонт контрольно-вимірювальних приладів для відбору проб і контролю.

- обслуговування зовнішніх каналізаційних мереж.

Водопостачанням та водовідведенням забезпечено тільки 2 населені пункти - м.Мостиська та с.Завада. При цьому наявний незадовільний стан якості питтєвої води та системи водопостачання. Мережа водопроводів складає 17,2 км – з них ветхі і аварійні – 7 км. Недостатня потужність водозабору – 400 м3/добу, фактично вибирається до 900 м3/добу

На даний час найбільш гострою проблемою залишається реконструкція діючих каналізаційно-очисних споруд по вул. Рудниківська м. Мостиська. У 2023 році виготовлено ПКД та проведено експертизу проекту будівництва «Реконструкція очисних споруд по вул. Рудниківська, 192 в м. Мостиська, Яворівського району, Львівської області» загальною кошторисною вартістю 164 719,629 тис. грн. Даний проект дороговартнісний та запланований реалізуватись за рахунок коштів місцевого та обласного бюджетів, а також програм міжнародної технічної допомоги

Підготовлено запит на фінансування у 2025 році з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища.

На даний час проект внесено до Цифрової екосистема для підзвітного управління відновленням DREAM та зазначено «Проект потребує фінансування».

Показники 2018 2019 2020 2021 2022 2023
Протяжність мереж водопостачання, км 17.2 17.2 17.2 17.2 17.2 17.2
Протяжність мереж водовідведення, км 15.3 15.3 15.3 15.3 15.3 15.3
Споживання питної води, тис. м3
у тому числі:
138.7 135.8 133.9 138.4 135.5 133.4
- населення 98.5 93.1 92.1 98.3 93.1 92.0
- підприємства 40.2 42.7 41.8 40.1 42.4 41.4

10.3.Енергоефективність

Протягом 2022 -2023 років українська енергетика зустрілася з переліком нових, ще більш загрозливих викликів, як то ядерний тероризм із захопленням АЕС, численні пошкодження критичної інфраструктури – електричних мереж, критичне зниження попиту на енергетичні продукти у зв’язку з виїздом населення і припиненням бізнесу, ще більш критичне зниження рівня оплат в енергетичній системі. Через можливий дефіцит вугілля та газу вже анонсоване зниження норм обігріву в системі централізованого опалення очікується значне навантаження на електромережі. Ворог продовжує систематично завдавати ударів по енергетичній системі України, чим ставить всю державу та Мостиську громаду зокрема на межу енергетичної та гуманітарної катастрофи. Враховуючи складну ситуацію з функціонування енергосистеми України та наближення зимового періоду, на випадок аварійних відключень електрики, газу й води існує потреба у відкритті пунктів незламності (пунктів обігріву) і цього зимового періоду 2023-2024 років.

Мостиська міська рада затвердила План дій сталого енергетичного розвитку та клімату Мостиської міської територіальної громади до 2030 року (SECAP) до 2030 року.

Мостиська громада серед переможців на термореновацію будівель соціальної інфраструктури в рамках програми «Енергоефективність громадських будівель в Україні» по двох проектах, реалізація яких запланована в 2025-2026 роках:

«Капітальний ремонт частини нежитлової будівлі, лікарні (дитяче відділення КНП «Мостиська міська лікарня» Мостиської міської ради Львівської обл.) по вул. Перемишльська, 9 м. Мостиська, Яворівського району, Львівської області” вартість 30 019 081 грн. до коригування ПКД.

“Капітальний ремонт (термомодернізація) будівлі Ліцею №2 м.Мостиська Мостиської міської ради Львівської області по вул. Шевченка, 2 в м. Мостиська, Яворівського району, Львівської області” вартість 47 620 000 до виготовлення ПКД.

11. Соціальна інфраструктура

11.1.Мережа закладів освіти

У Мостиській міській територіальній громаді функціонує 18 закладів середньої освіти, 3 дошкільні заклади, Мостиська школа мистецтв, Будинок дитячої та юнацької творчості, Інклюзивно-ресурсний центр-системний та кваліфікований супровід з особливими освітніми потребами, Дитяча юнацька спортивна школа, Центр професійного розвитку педагогічних працівників; Комунальна установа «Спорт для всіх».

Мережа ЗДО складається з 5 закладів дошкільної освіти, в яких перебуває 365 дітей, у дошкільних підрозділах при школах 278 дітей. Діти від 5 до 6 років охоплені дошкільною освітою на 100%. У БДЮТ гуртковою роботою охоплено 463 дітей, та ДЮСШ 170 дітей.

У 2022- 2023 навчальному році у школах громади навчалося 3882 школярів. У Доступу дітей до опорних навчальних закладів сприяє програма «Шкільний автобус», яка успішно реалізована. Для якісної організації навчально-виховного процесу в школах громади забезпечено функціонування 12 спортивних залів, 4 – х пристосованих приміщень для фізкультурно-оздоровчих занять, у тому числі 2 з тренажерним обладнанням, 39 спортивних майданчиків, 1 – тир та 4 міні футбольних майданчика з штучним покриттям, 1 майданчик з наливним покриттям.

Щорічно талановиті та обдаровані здобувачі освіти закладів загальної середньої освіти Мостиської громади беруть учать у різних етапах олімпіад, мовно-літературних конкурсах, інших інтелектуальних змаганнях.

В Першому етапі Всеукраїнських учнівських олімпіад з 16 навчальних предметів взяло участь 415 здобувачів освіти 6-11 класів ЗЗСО громади.

Переможці та призери II туру ІІ етапу (районного) Всеукраїнських учнівських олімпіад з навчальних предметів 2023/2024 н.р. – 24 учні.

Всеукраїнська дитячо-юнацька військово-патріотична гра «Сокіл» («Джура») є системною формою позакласної роботи з військово-патріотичного та морально-етичного виховання учнівської молоді, спортивно-оздоровчої роботи, важливим засобом формування національно-патріотичної свідомості дітей та молоді.

В рамках пілотного навчального проєкту «Сприяння розвитку молодіжного підприємництва серед ВПО», який реалізується Teach StartUp School Львівської політехніки у межах грантової співпраці з Проєктом USAID «ГОВЕРЛА» 36 команд Львівщини представляли свої стартапи на розгляд інвесторам та представникам місцевих органів влади. Серед стартапів – прототипи проєктів та бізнес-ідеї. 11 учасників фіналу були з Мостиської териоральної громади.

В рамках фінансової угоди «Надзвичайна кредитна програма для відновлення України» між Україною та ЄІБ триває реалізація проекту «Капітальний ремонт (утеплення фасаду) приміщення Мостиського закладу дошкільної освіти «віночок» мостиської міської ради львівської області в м. Мостиська львівської області вул. 16 липня,9». Триває реалізація завершення до кінця 2024 року.

11.2.Мережа закладів охорони здоров’я

В умовах соціально-економічних перетворень, що відбуваються в Україні, проблеми здоров’я населення залишаються одними з найбільш складних і актуальних. Погіршення стану здоров'я населення, яке проявляється у несприятливих демографічних показниках, скороченні середньої тривалості життя, потребує суттєвого покращання організації охорони здоров'я, в першу чергу ліквідації нерівності у доступності медичної допомоги та підвищення її ефективності та якості. Всього функціонує КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Мостиської міської ради Львівської області» - 5 амбулаторій і 5 фельдшерсько-акушерських пунктів та КНП «Мостиська міська лікарня». Щодо демографічного показника громади смертність перевищує над народженістю.

КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» укладено декларацій - 15851 у тому числі діти - 3605. Сімейними лікарями прийнято – 16789 пацієнтів та зроблено 79 відвідувань на дому.

КНП «Мостиська міська лікарня» на кінець звітного року загальна чисельність працівників становить 291 чоловік. З Національною службою здоров’я України у 2023 році укладено договори на 14 медичних пакетів (на1 пакет більше у порівняні з 2022 року). Робота керівництва, медичного персоналу КНП «Мостиська міська лікарня» у звітному році була спрямована на підвищення якості медичної допомоги шляхом дотримання стандартів якості діагностики, лікування, диспансерного нагляду, матеріально-технічному забезпеченні лікувально-діагностичного процессу, підвищенні обізнаності населення щодо факторів ризику розвитку хвороб.

Реалізовано проект: Капітальний ремонт даху та фасаду з впровадженням енергоефективних заходів будівлі поліклініки по вул. Я. Мудрого,111 м. Мостиська. Загальна кошторисна вартість 15 млн. грн.

11.3.Заклади культури

Культурний арсенал Мостищини складає Центр культурних послуг (народні доми та бібліотеки), 1 історико-краєзнавчий музей в м. Мостиська, 1 музична школа, де навчається 309 учнів, колективи художньої самодіяльності. В установах культури громади постійно впроваджуються нові форми роботи. З цією метою проводяться фестивалі, свята, огляди-конкурси та відзначатимуться День Соборності та Свободи України, День пам’яті Героїв Небесної сотні, свято матері, День Європи, свято Героїв, День Конституції України, День Державного Прапора України, День Незалежності України, День проголошення ЗУНРу, урочистості з нагоди створення УПА, вечори – реквієми „Голодомор. Свідчення очевидців ”, тематико-патріотичні заходи „Герої не вмирають”, Коляда незламної країни. тощо.

Народний історико-краєзнавчий музей «Мостищина» в місті Мостиська працює на результат науково-дослідної, фондової та експозиційно-виставкової роботи. У 2023 році було проведено 32 екскурсії. За звітній період музей відвідало 546 відвідувачів

Унікальний туристичний потенціал:

Мостищина  знаходиться у південно-західній частині Львівщини,  в межах Сянсько-Дністровського межиріччя де пролягає частина залісненого пагорбового пасма Головного Європейського вододілу, на межі басейнів Чорного та Балтійського морів. Біля давнього села Крукеничі збереглася геологічна пам’ятка природи місцевого значення – валуни польодовикового періоду Окського зледеніння.

Мостищина відома на Львівщині та за її межами своїми історико-архітектурними пам’ятками, природно-ландшафтними та культурно-мистецькими ресурсами. На території Мостиської ТГ сформувалися та збереглися самобутня культура та мистецтво, автентичність, архітектура, храми, пам’ятні знаки, традиції, унікальні обряди та фольклор. Місцеві надбання тісно переплелися із впливами усіх народностей (татари, турки, німці, євреї, поляки, росіяни, австрійці та інші), які залишили якусь особливу згадку про себе на нашій землі.. Неоціненним скарбом для нас є сьогодні збережені церкви, костели, монастирі, каплички, пам’ятники та поховання. Серед пам’яток археології є німі свідки доби палеоліту і раннього заліза, культур пшеворської, тшцінецько-комарівської, шнуркової кераміки, черняхівської та періоду Давньої Русі.

Нікого не залишать байдужим унікальні пам’ятки дерев’яної сакральної архітектури на території нашої громади:

  • - один з найстаріших дерев’яних костелів України Успення Пресвятої Діви Марії (1754р.) в с. Раденичі
  • - дерев’яна церква Св. Бориса та Гліба в с. Буховичі (1642р.)
  • - церква Собору Пресвятої Богородиці(1659р.) в с. Гостинцеве
  • - церква Воздвиження Чесного Животворящого Хреста (1729р.) в с. Годині та інші.
  • - Дерев’яна церква  Вознесіння 1722(25)р. – пам’ятка місцевого значення в с. Завада. Розміщена внизу біля річки, має простий вигляд і відрізняється широкими дахами та зберегла свою автентичність. На горі височить новозбудована церква Св. Миколи Чарнецького, де можна оглянути ковану хресну дорогу та копії більшості чудотворних ікон, які зібрав настоятель у капличці Богородиці.
    Вражають своєю величчю муровані храми Мостищини, кожний з них вишуканий та неповторний, кожний має свою унікальну історію і силу.
    Костели, які мандруючи, можна відвідати, в основному, оборонного типу і відзначаються монументальністю і величністю. На Мостищині налічується 30 костелів, з яких – 20 діючих! Найвизначніші з них:
  • -костел Найсвятішої Діви Марії ( Матері Церкви) 1911-1923 рр. у с. Твіржа
  • у м. Мостиська:
  • - костел Різдва Йоана Хрестителя 1604-1606 рр.
  • - костел Матері Божої Неустанної Помочі і св. Катерини Александрійської і монастир оо. Домініканців, пізніше оо. Редемптористів. (домініканський, з ХVI ст., розбудований в 1600-1636 рр.) 27.06.2002 р. костел оголошено Санктуарієм Божої Матері Неустанної Допомоги.
  • - Неоготичний костел Св. Арх. Михаїла, 1898-1900 рр. зберігся необароковий головний вівтар з 1902 р.
  • - Каплиця палацова 1780 р. (сьогодні Санктуарій Матері Божої Фатімської) у с. Крисовичі
  • - костел Святого Миколая 1908-1912рр. у с. Пнікут
  • -костел Зіслання Святого Духа (30рр. XX ст.) у с. Чишки, за яким в Чишківському Лісі, знаходиться старе місце культу з джерелом, що має відповідно до місцевої традиції силу оздоровлення.
  • - колишня р/к Каплиця  Відвідання Єлизавети Пресвятою Дівою Марією 1636р., (теперішня православна церква Покрови) у м. Мостиська.
    Окрасою передмістя Рудники є палац Страхоцького (1820-30 рр.) – яскрава пам’ятка  давніх оборонних замків під червоним черепичним дахом з ротондою на одному з кутів, над оздобленням якого працював відомий львівський скульптор Антон Шімзер.  Неподалік палацу – фігура Матері Божої з дитятком, яка збереглася неушкодженою з 1822 року.
    Біля сіл Черневе, Заверхи, Малнів збереглися військові поховання часів І Світової війни.  Мостиська, більшість сіл (Крукеничі, Острожець, Соколя, Воля Малнівська та інші) пов’язані з подіями створення ЗУНР та УПА, національно-визвольною боротьбою українського народу.
    Регіональний відрізок міжнародного Середньовічного паломницького Шляху Святого Якова (Королівська дорога VIA REGIA) співпадає з напрямком трас А4, Е40, які проходять через Україну та Мостищину зокрема. З ініціативи Папи Івана Павла ІІ у 1993 році був вписаний у Список Світової Спадщини ЮНЕСКО. Шлях апробований, як пішохідний туристичний маршрут  у вересні – жовтні 2015р. по території Мостищини та Перемишльщини, та вніс важливий внесок у розвиток транскордонного співробітництва та європейської інтеграції.
    На території старостинського округу №9 знаходяться два військові меморіали та захоронення  періоду Першої Світової війни (у с.Черневе  та с.Заверхи), велике поховання у с.Хідновичі, цвинтар у присілку Горбки. Багато військових цвинтарів з часів Першої Світової війни (переважно поховання німецьких,австрійських та російських солдатів) є на території району, але вони не досліджені.
  • Сьогодні одними з важливих об’єктів ностальгійного туризму у розвитку туристичного потенціалу громади є старі придорожні каплички, цвинтарні каплиці та некрополі. Цвинтарі на сьогоднішній день є місцями, з яких часто починається перебування туристів у певному населеному пункті (відвідини місць поховання родичів, повага до пам’яті видатними громадським, релігійним, та державним діячам, данина пам’яті героям, що віддали своє життя на полі битви). Українські, російські, австрійські, польські, іудейські, німецькі поховання, які знаходяться нині на території Мостиської громади, є важливим туристичним ресурсом, який може притягнути значні за обсягом туристичні потоки.
    Отже, МОСТИЩИНА– перспективний, безпечний та привабливий регіон для розвитку як внутрішнього так і міжнародного туризму. Для його активного розвитку потрібно:
  • - організувати комплексний підхід до промоції пам’яток, їх збереження та активного використання, включаючи широкий спектр можливих способів комунікації (публікації, виступи в ЗМІ, створення інформаційних стендів і таблиць, промороликів та інше).
  • - Створити сучасну інфраструктуру (шляхи сполучення, інформаційні таблиці, звязок, місця відпочинку…).
  • - Підготувати кваліфіковані кадри (гідів, провідників туристських груп, організаторів туристських маршрутів) із знанням історії, культури, релігії, традицій, звичаїв, обрядів не лише українців та інших нацменшин, які тут проживали, а й зі знанням елементів культури інших народів та їхніх мов.
  • - З метою докладнішого вивчення перспектив розвитку міжнародного паломницького туризму, уточнення можливих потоків туристів з конкретних країн, їхніх інтересів і запитів, необхідно встановити контакти з представниками посольств країн в Україні (Польщі, Німеччини та ін.), а також з товариствами, асоціаціями, національно-культурними фондами, конфесійними центрами. Розширити партнерське співробітництво.

11.4. Розвиток фізичної культури та спорту

В Мостиській територіальній громаді спостерігається тенденція до збільшення загальної кількості осіб, що залучено до занять фізичною культурою та спортом.

На території Мостиської міської ради функціонують: 1 дитячо-юнацька спортивна школа, КУ «Спорт для всіх», 1 стадіон, 21 футбольне поле, 12 спортивних залів, 13 баскетбольних та 17 волейбольних площадок, 2 спортивних майданчики з тренажерним обладнанням, 4 міні-футбольних майданчики з штучним покриттям, 2 тренажерних зали. Разом з тим рівень розвитку фізичної культури та спорту на території громади не забезпечує оптимальної рухової активності кожної дитини, підлітка, жителів громади.

На сьогоднішній день стан здоров’я і спосіб життя населення громади потребує окремої уваги. Демографічна криза негативно впливає на економічний стан та є загрозливим фактором для її майбутнього. Протягом останніх років значна увага територіальної громади була спрямована на формування у населення культури здорового способу життя, створення умов для розвитку сучасної і доступної спортивно-оздоровчої інфраструктури, збільшення кількості населення, яке регулярно займається руховою активністю. На території громади функціонують Мостиська ДЮСШ та КУ «Спорт для всіх». Впродовж 2021 - 2023 років було закуплено обладнання для облаштування дитячих спортивно-ігрових майданчиків; проведено реконструкцію стадіону «Карпати» по вул. Я.Мудрого, 44 в м. Мостиська (встановлено трибуни, облаштовано покриття трибун; облаштовано бігові доріжки поліуретановим покриттям, нанесено розмітки бігових доріжок; та ін.); облаштовано спортивний зал для Мостиської ДЮСШ; збудовано сучасний багатофункціональний спортивний майданчик з штучним (наливним) покриттям по вул. Зелена, 25а у с. Малнів. Також Мостиській територіальній громаді проводилися численні змагання з волейболу, баскетболу, настільного тенісу та багатьох інших видів спорту.

11.5. Центр надання адміністративних послуг

Основною метою Центру надання адміністративних послуг є – формування клієнтоорієнтованої системи надання адміністративних послуг для мешканців Мостиської територіальної громади.

Центр надання адміністративних послуг надає 238 адміністративних послуг. Облаштовано 10 віддалених робочих місць у старостинських округах.

За 2023 рік відділом «Центр надання адміністративних послуг» Мостиської міської ради було надано 13366 адміністративних послуг. Розпочали надавати комплексну послугу Ємалятко, яка охоплює 6 адміністративних послуг та було надано 25 послуг Ємалятко.

Відповідно до структури наданих послуг в 2023 році найбільшу питому вагу складають послуги соціального характеру - 2182 та послуги державної реєстрації речових прав на нерухоме майно – 1840.

Вирішено потребу у наданні адміністративних послуг з оформлення та видачі посвідчень водія і реєстрації транспортних засобів. Відповідно до узгодженого рішення та Протокол №1 до нього підписаного між Мостиською міською радою Львівської області та Головним сервісним центром МВС у Львівській області (філія ГСЦ МВС), з метою вжиття заходів щодо запровадження надання послуг із державної реєстрації транспортних засобів і видачі посвідчень водія через Центри надання адміністративних послуг, Мостиська міська рада для Центру надання адміністративних послуг у м. Мостиська закупила комп'ютерне обладнання (програмно - апаратний комплекс для оформлення та видачі посвідчень водія і реєстрації транспортних засобів, його монтаж та підключення) загальною вартістю 226,400 тис. грн. У 2022 році отримано принтер Swiftpro K60 з метою надання якісних адміністративних послуг щодо видачі посвідчення водія та реєстрації транспортних засобів.

Для ефективної роботи у відділі запроваджено автоматизову систему керування чергою та використовується програмно-апаратний комплекс Qsolutions PRO та СМС – інформування результатів розгляду документів, платіжний термінал типу I-box. Встановлено комунікаційну систему для осіб з пониженням слуху – звуковий сповіщувач.

На підставі договору з Громадською організацією «Всеукраїнська організація осіб з інвалідністю зі слуху «Українське товариство глухих» (ГО «Українське товариство глухих», ГО «УТОГ») розпочали співпрацю з метою перекладу на жестову мову онлайн у ЦНАП шляхом відеозв’язку з операторм (перекладачем на жестову мову).

В рамках проекту «Посилення стійкості громад у регіонах України – Фаза II», що реалізовується ПРООН у партнерстві з Львівською обласною військовою адміністрацією ЦНАП отримав від ПРООН в рамках кластерної ініціативи «Покращення доступу вразливих груп населення у віддалених поселеннях до якісних адміністративних послуг» крісла у кількості 5 штук.

В рамках проекту ПРООН «Посилення стійкості громад в регіонах України», який реалізується ПРООН за підтримки уряду Великої Британії у партнерстві з Львівською обласною військовою адміністрацією отримано робочу станцію на оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон з безконтактним електронним носієм або паспорта громадянина України формі ID картки – 1 шт.

11.6. Соціальна допомога пільговим категоріям населення:

Надання соціальних послуг окремим категоріям громадян з урахуванням їх потреб на принципах адресності та індивідуального підходу є одним із пріоритетних завдань влади.

Основними цілями політики Мостиської територіальної громади у сфері соціального захисту є: підвищення ефективності системи соціального захисту і соціального забезпечення шляхом посилення адресності допомоги, надання гарантій та підтримки найбільш вразливих категорій населення (жінок, чоловіків різних вікових і соціальних груп).

На території Мостиської міської ради створена та діє Комунальна установа «Центр надання соціальних послуг», на обслуговуванні в якого перебуває 323 підопічних літнього віку. Протягом року 323 особи отримали гуманітарну допомогу ( продукти харчування, паски до великодніх свят, одяг б/к, засоби реабілітації). 250 осіб отримали допомогу продуктами харчування за кошти місцевого бюджету на суму 79273.00 грн. Для підтримки більш нужденних категорій громадян працівниками відділення велася робота по залученню небайдужих жителів та підприємств до участі у благодійних акціях.

В умовах війни сім’ї загиблих воїнів стали вразливими групами, які потребують особливої уваги та підтримки. Протягом року КУ ЦНСП було проведено ряд заходів, щодо психологічної підтримки таких сімей та сімей військовослужбовців, які несуть службу під час воєнного стану:

- організовано зустріч та надано психологічну підтримку матерям загиблих героїв на тему « Засмучені серці матерів»;

- організовано прощі до святих місць монастирів Гошева та Зарваниці для дружин, дітей, матерій загиблих та військовослужбовців, які на даний час захищають Україну, в яких взяло участь 70 осіб;

- організовано зустріч матерів загиблих воїнів із психотерапевтом, щоб впоратися із стресом, пов’язаним з втратою, а також повідомлено іншим сім’ям загиблих військовослужбовців про можливість консультацій із спеціалістом для надання підтримки та допомоги родинам у важко переживаючих подіях.

В Мостиській територіальній громаді створено відділ соціального захисту та охорони здоров’я, який проводить прийом громадян для призначення всіх видів соціальних допомог і компенсацій.

Основними завданнями відділу є забезпечення дотримання встановлених законодавством гарантій щодо соціального захисту населення Мостиської міської ради: створення ефективної, інноваційної системи соціальних послуг згідно з державними стандартами; планування та реалізація місцевих програм соціального захисту; здійснення індивідуальної соціальної роботи відповідно до потреб і запитів громадян серед них: прийняття документів для призначення та виплати державних соціальних допомог, пільг, субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, компенсацій та інших соціальних виплат, встановлених законодавством; забезпечення надання додаткових соціальних гарантій громадянам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим пільговим категоріям населення.

Широко поширеною в громадіі є практика надання субсидій домашнім господарствам як на відшкодування оплати за житлово-комунальні послуги, так і на купівлю твердого палива. Житлові субсидії – є одним із видів соціальної допомоги, на який мають право малозабезпечені сім'ї. Але це не лише соціальна допомога, але комплексно розглядається як недопущення зниження рівня соціального захисту населення під час оплати житлово-комунальних послуг.

Проблема адаптації демобілізованих бійців та військовослужбовців у мирному середовищі носить соціальний характер, її вирішення є першочерговим завданням для соціальних структур громади. На обліку перебуває - 210 демобілізований учасник АТО. Одне з основних завдань на сьогоднішній день є соціальна робота з сім'ями демобілізованих учасників бойових дій, ветеранів, їх сімей та сімей загиблих. Актуальними проблемами демобілізованих залишаються отримання земельних ділянок під забудову та садівництво, працевлаштування, отримання грошових допомог, ремонт житла та медичне оздоровлення.

За період з 01.01.2023 по 31.12.2023р. прийнято 2807 заяви для призначення всіх видів соціальних допомог, компенсацій, субсидій та пільг. Всі заяви зареєстровані та передані через інтегровану інформаційну систему «Соціальна громада». Зареєстровано та видано 89 довідок ВПО, що перемістились на територію громади після 01.01.2023 р.

Надання соціальних послуг з догляду на непрофесійній основі: виплачено компенсації 52 фізичним особам в сумі 1115,8 тис. грн.;

Відшкодовано вартість витрат, пов’язаних з наданням окремим категоріям громадян пільг з оплати послуг зв’язку в сумі 6,36 тис. грн..

Подано заявки та виплачено грошові допомоги на суму 1 940,130 тис. грн. (родинам, родичі яких загинули під час проведення АТО або померли внаслідок поранення отриманих у зоні АТО(ООС) та Героїв Небесної Сотні; реабілітація осіб з інвалідністю внаслідок війни; встановлення пам’ятних знаків на могилах загиблих воїнів; допомога ветеранам УПА, вдовам ветеранів та політв’язнів;

-прийнято заяву від 1 осіби з інвалідністю ІІ групи по зору, яку забезпечено тонометром.

-на пільгове медичне обслуговування осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а саме безоплатно забезпечено лікарськими засобами за рецептами лікарів – 141 рецепт 16 осіб на суму 38,8 тис.грн.

-компенсація витрат за тимчасове розміщення ВПО прийнято 671 заяви від власників житлових приміщень для виплати компенсацій за тимчасове розміщення 374 внутрішньо переміщених осіб. Сформовано та подано 12 звітів на суму 1076,49 тис. грн.

11.7. Захист дітей: Максимальне сприяння духовному, фізичному та соціокультурному розвитку дітей  району залежить, перш за все, від створення належних умов для соціальної адаптації та захисту інтересів соціально незахищеної категорії дітей.

Незважаючи на те, що протягом останніх років значно активізована робота центральних органів влади та органів виконавчої влади на місцях щодо поліпшення становища дітей, створення умов для їх гармонійного розвитку, у громаді кількість дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування  не зменшується, а навпаки щороку зростає. На обліку в Службі у справах дітей Мостиської міської ради перебуває 22 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, з яких 6 – діти-сироти, 16 – діти, позбавлені батьківського піклування. З них під опікою, піклуванням громадян перебуває 20 дітей, у прийомних сім’ях перебуває 3 дітей, у дитячих будинках сімейного типу 37. Здійснюється соціальний супровід 1 прийомної сім’ї та 5 дитячих будинків сімейного типу. У селах Завада та Пнікут Мостиської міської ради у містечку “Країна дитячих мрій” функціонують дитячі будинки сімейного типу. Усі діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування мають закріплено право на користування житловим приміщенням, за власним житлом є закріплено опікуна. Діти, які не мають житла – при виповненні 16 років будуть поставлені на облік громадян, які потребують покращення житлових умов.

Слід відмітити, що загальна кількість дітей вказаної категорії зростає за рахунок дітей, позбавлених батьківського піклування – так званих соціальних сиріт, які стали ними при живих батьках. Соціальні сироти становлять більший відсоток від загальної кількості дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Доля соціальних сиріт дуже нелегка, проблемна, часто обтяжена, як біологічною спадковістю, так і неналежним їх вихованням та розвитком. Ось чому перед соціальними службами, навчальними та лікувальними закладами, територіальною громадою першочерговим завданням є якомога ефективніше працювати на профілактику соціального сирітства, особливо звертати увагу на раннє виявлення асоціальної поведінки батьків, коли ще можливе їх виправлення.

12. Стан навколишнього природнього середовища

Система поводження з твердими побутовими відходами

Одним з істотних елементів благоустрою об`єднаних територіальних громад є санітарне очищення населених пунктів. У результаті життя і діяльності людей у населених пунктах утворюється значна кількість відходів. Вони утворюються в житлових будинках і громадських будівлях, в магазинах і підприємствах громадського харчування, на промислових підприємствах, будівельних майданчиках, на вулиці і в інших сферах діяльності людини. Кількість відходів у населених пунктах з року в рік збільшується, у зв'язку з чим ускладнюється проблема вивезення та знешкодження ТПВ. Для вирішення даної проблеми було виготовлено Схему санітарної очистки населених пунктів Мостиської міської ради. Даний проект, спрямований на вирішення комплексу робіт з організації, збору, видалення, знешкодження побутових відходів та прибирання міських територій.

До складу громади входять 63 населених пункти. У власності Мостиської міської ради знаходиться полігон ТВП площею 3,0 га., який розташований в південно-східному напрямку від Мостиської міської ради, з півночі примикає до автодороги Мостиська - Липники. Рік початку експлуатації – 1975 р. розрахунковий термін експлуатації – 50 р. Проблемою залишається відсутність районного полігону ТПВ. Сміттєзвалище Мостиської міської ради в с. Липники перевантажене і не має змоги приймати ТПВ з усіх населених пунктів району. Збором та вивезенням твердих побутових відходів на території Мостиської міської ради займається підприємство яке за результатом конкурсу визначене виконавцем послуг з вивезення побутових відходів - МКП «Житловик».

Відповідно спостерігаються проблеми зі стихійними смітниками й засміченнями.

Збір сміття проводиться організовано у кожному населеному пункті громади у визначений час. Для транспортування відходів у 2017 році був придбаний сміттєвоз марки МАЗ 5340, об’ємом 16 м³. Станом на 01.01.2024 підприємство має укладено 5179 договорів на вивезення ТПВ. За 2023 рік вивезено сміття всього 27891м3 або 4184 тонн, в тому числі від населення 9146 м3 , що становить 1372 т. або 33% від загальної кількості. Виготовлено, погоджено та затверджено схему санітарної очистки населених пунктів Мостиської міської ради.

Облаштовано контейнерні майданчики: поряд багатоквартирних будинків по вул. 16 Липня, 11, 15 (влаштування залізобетонної плити під майданчик); поряд багатоквартирних будинків по вул. Міцкевича, 17А, 19, 21 влаштування залізобетонної плити під майданчик). В рамках реалізації Конкурсу проектів регіонального розвитку Львівщини у 2021 році було придбано машини для збору ТПВ (сміттєвоз).

13. SWOT-аналіз територіальної громади

Розробляючи Програму розвитку територіальної громади, значну увагу треба приділяти SWOT-аналізу, тобто визначенню сильних та слабких сторін, а також визначенню можливостей та загроз, що впливають на розвиток територіальної громади.

З метою отримання якісного аналізу сильні й слабкі сторони трактують як внутрішні чинники, а можливості й загрози як зовнішні чинники, які містяться у ближньому і дальньому оточенні громади.

SWOT-аналіз дає змогу виявляти ті галузі та види громадської діяльності, де територіальна громада має значний потенціал розвитку, а також сформулювати конкретні завдання та дії, необхідні для реалізації цього потенціалу. Крім того, з’ясувати, з якими параметрами територіальна громада може випереджати своїх конкурентів або відставати від них та що потрібно зробити для підвищення її конкурентоздатності. Аналіз також дає змогу виявити основні проблеми та перешкоди, що ускладнюють надходження до територіальної громади інвестицій.

Економіка

Сильні сторони Слабкі сторони
  1. Вигідне географічне розташування на автошляху міжнародного значення М11(Львів-Шегині) та близькість до кордону з Польщею
  2. Наявність залізничної колії Львів — Перемишль із будівлею залізничного вокзалу Мостиська II
  3. Наявні запаси будівельної сировини (пісок, глина)
  4. Функціонування середніх підприємств хлібо-булочної продукції (4 пекарні)
  5. Розвинена мережа торгівельних закладів
  6. Стрімке зростання житлової забудови – притік населення, збільшення податків до місцевого бюджету
  7. Розвинута сфера садівництва (ФГ «Захар Сад», ФГ «Євросад», ФГ «Екоягода», ТОВ «Агро Буськ», ФГ «БЛЮБЕРРІ ФАРМ», ТОВ «ЄВРОНАТС», ФГ " Загребля Сад"
  8. Позитивний досвід створення сімейних ферм колишнього Мостиського району в рамках Проекту «Розвиток молочного бізнесу в Україні»
  9. Активний розвиток бджільництва ( ФГ «Шуманське», спілка «Бджолярі Мостищини» )
  10. Наявні традиції та діючі майстерні декоративно-ужиткового мистецтва (бісероплетііння с.Годині, вишивка с.Раденичі, лялька-мотанка с.Берегове, вироби з природніх матеріалів с.Берегове, с.Буховичі)
  1. Мала кількість платників податків до місцевого бюджету (найбільші платники - відділ освіти, молоді і спорту ТГ та військова частина 1463)
  2. Відсутність с/г кооперативів
  3. Відсутність підприємств в сфері переробки продуктів сільського господарства
  4. Слаборозвинена придорожня інфраструктура – готелі, ресторани
  5. Нерозвинена туристична інфраструктура
  6. Відсутність закладів професійної освіти на території громади
  7. Низька купівельна спроможність жителів громади, що виливає з високого рівня безробіття, низьких заробітків та відсутності привабливих робочих місць
  8. Відсутність робочих місць, особливо для молоді
  9. Відсутність генеральних планів населених пунктів громади
  10. Низький рівень внутрішніх і закордонних інвестицій на території громади
  11. Невеликий ареал земельних ділянок, які можна було б перетворити на інвестиційні майданчики
  12. Низька ефективність роботи місцевої агенції розвитку
  13. Значний відтік активних працездатних осіб
Можливості Загрози
  1. Процес реформ в Україні на основі Угоди про Асоціацію України з Європейським Союзом
  2. Розвиток програм міжнародної технічної допомоги, що дозволить реалізувати економічний потенціал громади
  3. Збільшення потоку туристів у тому числі іноземних
  4. Сприятлива візова політика для туристів з-за кордону
  5. Підвищення рівня доходів населення України
  6. Залучення інвесторів
  7. Розробка та вдале просування нових туристичних продуктів (вело маршрути, кемпінги, фестивалі тощо)
  8. Використання ресурсів (природніх, людських) для економічного розвитку регіону
  9. Розвиток промислового потенціалу регіону на основі продукції переробної промисловості, зокрема виробництвом харчових продуктів, виробів з деревини тощо
  1. Зростання міграції працездатного населення, кваліфікованих спеціалістів та молоді
  2. Зменшення зацікавленості зовнішніх інвесторів
  3. Нестабільна економічна і політична ситуація в Україні
  4. Продовження військових дій в Україні
  5. Корупція та інфляційні процеси в Україні
  6. Неготовність пристосування місцевих економік до вільноринкових умов
  7. Демографічний спад в Україні та одночасна активізація процесу еміграції в умовах безвізу та розгортання програм працевлаштування українців в ЄС, особливо молодих і висококваліфікованих осіб

Якість життя

Сильні сторони Слабкі сторони
  1. Вигідне географічне розташування - на перетині автошляхів М11(міжнародного значення) та Т 1415 (територіального значення), зручне автобусне сполучення зі Львовом, державним кордоном, та районними центрами Самбір та Городок.
  2. Наявність залізничної колії та станцій на території громади
  3. Розвинута інфраструктура закладів освіти
  4. Розпочатий процес оптимізації інфраструктури закладів медицини
  5. Розвинута інфраструктура закладів культури
  6. Наявність творчих колективів (театр «Шанс», хор «Воля», вокальний ансамбль «Лілея» с.Хоросниця, вокальний ансамбль «Вишиваночка» с.Вишенька, етнографічний колектив «Родина» с.Буховичі, троїсті музики с.Нагірне, естрадні мініатюри НД с.Чишки)
  7. Наявність музеїв (історико-краєзнавчий музей у м.Мостиська, музей української вишивки - Хоросниця)
  8. Наявність пам’яток культурно-історичної спадщини (костел св. Яна 1550 р., Домініканський костел 1598 р., Покровська церква 1636 р., дерев'яна церква на передмісті Завада 1725 р., колишній панський палац на передмісті Рудники середина XVIII ст., дерев'яна дзвіниця св. Миколая 1587 р., що в с. Чишки, дерев'яна церква в с.Годині)
  9. Активна молодь, наявність громадських організацій (ГО «Мостиський ФОРТПОСТ», ГО «Подаруй надію», ГО «Воїни АТО Мостищини», ГО «Мостиський клуб рибалок», ГО «Форт»)
  10. Релігійна та міжнаціональна толерантність, зокрема з польськими громадами
  11. Задовільний стан благоустрою населених пунктів громади
  12. Наявні затверджені програми розвитку сфер, дотичних до питань якості життя (програма «Будівництва, реконструкції, ремонту та утримання вулиць і доріг Мостиської міської ради», програма «Підтримки діяльності об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ)», програма «Благоустрій Мостиської міської ради»)
  13. Наявність та активна робота 2-х активних громадських організацій («Воїни АТО Мостищини» та «Подаруй надію людям з інвалідністю»)
  14. Наявність центру соціального обслуговування із надання соціальних послуг малозахищеним категоріям населення
  1. Незадовільний стан доріг комунальної власності (понад 70 % доріг потребує виконання будівельних робіт з капітального ремонту)
  2. Відсутність об’їзної дороги у м.Мостиська, проходження траси Львів-Перемишль через центр міста
  3. Недостатня кількість автобусних маршрутів сполучення адміністративного центру Мостиська з районним центром Яворів, а також з м.Дрогобич
  4. Незадовільний матеріально-технічний стан закладів соціальної інфраструктури (освіта, медицина, культура)
  5. Низька якість обслуговування та недостатній обсяг пасажироперевезень на залізниці
  6. Недостатній рівень/відсутність кадрового забезпечення закладів соціальної інфраструктури
  7. Вкрай великі витрати на освіту (до 60% бюджету громади), дуже дороге утримання деяких шкіл у перерахунку на річну вартість навчання одного учня
  8. Нерозвинена спортивно-оздоровча інфраструктура громади
  9. Централізованим водопостачанням забезпечено 5 тис. осіб. населення м. Мостиська (53% від загальної чисельності). Відсутність централізованого водопостачання в сільських населених пунктах громади
  10. Незадовільний стан системи водопостачання в м.Мостиська. Мережа водопроводів м.Мостиська складає 17,2 км – з них ветхі і аварійні – 7 км.
  11. Недостатня потужність водозабору для м.Мостиська – 400 м3/добу. Фактично вибирається до 900 м3/добу
  12. Незадовільна якість питтєвої води
  13. Відсутність водовідведення у сільських населених пунктах. У більшості випадків домогосподарства скидають стоки у вигреби, канави або на рельєф
  14. Каналізаційна система, насосні станції і очисні споруди м.Мостиська в незадовільному стані. Обладнання потребує повної заміни, є потреба в будівництві нових очисних споруд
  15. Мережа каналізаційних трубопроводів м.Мостиська складає 14 км – з них ветхі і аварійні -7,5 км
  16. Надання житлово-комунальних послуг неналежної якості та не в повному обсязі, що призводить до зменшення населенням оплати послуг
  17. Високий рівень зношеності основних фондів господарства (ЖКГ) та збільшення видатків на ліквідацію аварійних ситуацій
  18. Неефективне використання приміщень в окремих населених пунктах, що знаходяться в комунальній власності громади
  19. Недостатня кількість/відсутність облаштованих місць проведення дозвілля (велодоріжки, дитячі майданчики) в населених пунктах громади
  20. Незадовільна доступність публічних місць для маломобільних осіб
  21. Недостатня кількість закритих приміщень для проведення спортивних заходів
  22. Слабка підтримка дитячих секцій та гуртків
  23. Відсутність фінансової підтримки пам’яток історично-культурної спадщини
  24. Слабка матеріально-технічна база та обмеженість напрямків роботи центру соціального обслуговування із надання соціальних послуг
  25. Пасивність мешканців громади, особливо молоді
Можливості Загрози
  1. Продовження реформ в Україні, зокрема щодо підвищення соціальних стандартів життя.
  2. Цільові державні програми, що сприятимуть реорганізації та розвитку інфраструктури і соціальних послуг.
  3. Активна життєва позиція мешканців і особливо молоді, здатних впливати на прийняття конструктивних управлінських рішень
  4. Підвищення довіри мешканців до влади, поступове усвідомлення своєї ролі в суспільному житті громади
  5. Участь в програмах міжнародної технічної допомоги, особливо Європейського Союзу та державних програмах завдяки наявності Стратегії розвитку громади
  1. Делегування на базовий рівень повноважень з боку держави без відповідного фінансового забезпечення
  2. Недостатність власних коштів громади (доходу) для вирішення соціальних проблем
  3. Демографічний спад в Україні, збільшення кількості населення 60+, що потребує соціальної допомоги
  4. Громадське незадоволення процесами оптимізації мережі об’єктів громадського користування, які надають публічні послуги (освіта, медицина, культура)
  5. Невирішеність проблем і відсутність конструктивного діалогу із органами влади району

Екологія

Сильні сторони Слабкі сторони
  1. Відсутність промислового виробництва, що шкідливо впливає на екологічний стан території громади
  2. Наявний відділ капітального будівництва, ЖКГ та екології адміністрації громади
  3. Організовано систему вивозу твердих побутових відходів (ТПВ) в населених пунктах громади
  4. Розроблені схеми санітарної очистки населених пунктів міської ради.
  5. 100% газифікація населених пунктів громади
  6. Затверджені правила благоустрою населених пунктів громади
  7. Наявні затверджені програми розвитку сфер, дотичних до питань екології (Програма "Питна вода", програма «Місцевої пожежної охорони», Екологічна програма, програма «Захист від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру», «Правила благоустрою населених пунктів Мостиської міської ради Львівської області»
  8. Наявна активна НУО екологічного спрямування («Мостиський клуб рибалок»)
  1. Відсутність роздільного сортування ТПВ
  2. Відсутність районного полігону ТПВ. Сміттєзвалище Мостиської міської ради в с. Липники перевантажене
  3. Несанкціоновані кар’єри
  4. Відсутність контролю за адміністративними порушеннями (несанкціоновані сміттєзвалища) та правопорушеннями (браконьєрство, вирубка лісу)
  5. Підтоплення частини території громади через незадовільний стан гідротехнічних споруд
  6. Недостатній рівень протипожежного захисту населених пунктів громади. Значна віддаленість більшості населених пунктів від місць постійної дислокації підрозділів ДСНС, що призводить до несвоєчасне гасіння пожеж та збільшення матеріальних збитків від пожеж
  7. Загазованість населених пунктів вздовж автомобільних трас
  8. Забруднення водойм та річок на території громади
  9. Порушення фермерськими господарствами екологічних норм використання пестицидів
  10. Низький рівень екологічної культури населення
Можливості Загрози
  1. Збільшення попиту на світовому ринку на виробництво екологічної продукції і харчових продуктів
  2. Розвиток програм міжнародної технічної допомоги, зокрема Програми транскордонного співробітництва, що дозволить реалізувати екологічні завдання громади
  3. Наявність Стратегії поводження з відходами у Львівській області до 2030 року
  4. Функціонування обласної програми енергозбереження – надання мешканцям кредитів на впровадження енергозберігаючих заходів з відшкодуванням за кредитами, отриманими на заходи, орієнтовані на використання альтернативних джерел енергії
  1. Зростання інтенсивності руху на трасі Львів-Перемишль, яка проходить через центр міста
  2. Відсутність екологічного контролю з боку державних служб, відсутність повноважень громади у цій сфері.

14.Стратегічні напрямки розвитку Мостиської територіальної громади

Формулювання стратегічних цілей є довгостроковим завданням. В рамках реалізації стратегічних цілей може відбуватися певна переоцінка, можуть з’являтись нові ідеї та підходи, але бачення не повинне зазнавати суттєвих змін. Всі ці формулювання є єдиним цільовим блоком при пріоритетності стратегічного бачення.

Під виразом «якість життя» розуміється, перш за все, наявність високооплачуваної роботи, гарантовані якісні послуги охорони здоров’я та соціального захисту, комфортне житло, громадська безпека, суспільно-політична стабільність, можливості отримати освіту, доступ до культурних надбань, організація дозвілля та відпочинку, безпечне навколишнє середовище.

Усе це об’єднано в три основні стратегічні цілі:

1. Мостищина - прикордонна територія з розвинутою економікою та туристичною інфраструктурою

2. Мостищина - територія якісного життя мешканців

3. Мостищина - комфортна і безпечна громада

Місія (описує нинішній стан громади)

Мостиська громада – міст транскордонного співробітництва України та Європейського Союзу, що забезпечує розвиток громади та добробут її мешканців. Територія, приваблива для інвестицій та розвитку сільського господарства.

Громада активних людей, що бережуть багаторічні традиції української та польської культур та вміють працювати на себе та на благо України

Бачення (якою громада стане в майбутньому)

Мостиська громада – візитна картка України.

Громада освічених та гостинних людей, які живуть в комфортних умовах за принципами взаємодопомоги та поваги і будують партнерські стосунки з сусідами заради майбутнього своїх дітей.

Територія ефективного сільського господарства та екологічного підприємництва, розвиненого туризму з привабливим інвестиційним кліматом.

Структура стратегічних та операційних цілей розвитку Мостиської громади до 2027 року:

Стратегічна ціль 1. Мостищина - прикордонна територія з розвинутою економікою та туристичною інфраструктурою

Операційна ціль 1.3. Енергоефективна

громада

Операційна ціль. 1.1. Розвиток економічного потенціалу громади

Операційна ціль 1.2. Підтримка малого і середнього бізнесу

Стратегічна ціль 2. Мостищина - територія якісного життя мешканців

Операційна ціль. 2.4. Розвиток фізичної культури

Операційна ціль. 2.3. Трансформація культурного простору

Операційна ціль 2.1. Сучасний освітній простір громади

Операційна ціль.

2.2. Ефективна мережа закладів громадського здоров’я та соціального захисту

Стратегічна ціль 3. Мостищина - комфортна і безпечна громада

Операційна ціль 3.3. Демократична громада

Операційна ціль 3.2. Безпечна громада

Операційна ціль. 3.1. Сталий розвиток території

Структура операційних цілей та завдань розвитку Мостиської громади до 2027 року:

Стратегічна ціль 1. Мостищина - прикордонна територія з розвинутою економікою та туристичною інфраструктурою
Операційні цілі Завдання
1.1.Розвиток економічного потенціалу громади 1.1.1. Формування інвестиційної політики громади
1.1.2. Промоція економічного потенціалу громади
1.2. Підтримка малого і середнього бізнесу 1.2.1. Підтримка малого і середнього підприємництва за перспективними напрямками
1.2.2. Підтримка зайнятості сільського населення
1.2.3. Розвиток інфраструктури розвитку бізнесу
1.3. Енергоефективна громада 1.3.1. Підвищення енергоефективності громади
1.3.3. Сприяння розвитку альтернативної енергетики
Стратегічна ціль 2. Мостищина - територія якісного життя мешканців
2.1. Сучасний освітній простір громади 2.1.1. Покращення освітніх послуг системи освіти
2.1.2. Покращення якості позашкільної освіти
2.2. Ефективна мережа закладів громадського здоров’я та соціального захисту 2.2.1.Розбудова первинної ланки медичних закладів
2.2.2..Розвиток спеціалізованої мережі медичних закладів
2.2.3. Розвиток системи надання соціальних послуг
2.3. Трансформація культурного простору 2.3.1. Розвиток мережі закладів культури
2.3.2. Формування нових форм підтримки культурних заходів
2.3.3. Розвиток туристичної привабливості території
2.4. Розвиток фізичної культури 2.4.1. Розвиток спортивної інфраструктури
2.4.2. Підтримка масової фізкультури та спорту
Стратегічна ціль 3. Мостищина - комфортна і безпечна громада
3.1.Сталий розвиток території 3.1.1. Просторовий розвиток громади
3.1.2.Розвиток інженерної інфраструктури
3.1.3.Дорожня інфраструктура
3.1.4.Розвиток інфраструктури громадського простору
3.2. Безпечна громада 3.2.1.Екологічна безпека
3.2.2.Громадська безпека
3.3. Демократична громада 3.3.1. Прозора і ефективна влада
3.3.2. Активні громадяни

Секретар ради Олег МАКАР

Додаток 2 до рішення

Мостиської міської ради

від 12 грудня 2024 року № __

Основні показники соціально-економічного розвитку Мостиської територіальної громади

Найменування показника Одиниця виміру 2022 рік
(звіт)
2023 рік
(факт)
2024 рік
(очікуване)
2025 рік
(проект)
2026 рік
(прогноз)
2027 рік
(прогноз)
І Демографічна ситуація
1 Чисельність постійного населення осіб 32483 31700 32000 32700 32800 33100
2 Чисельність постійного населення віком 16-59 років осіб 19763 19520 19523 19650 19800 20100
3 Кількість дітей віком до 16 років осіб 5778 5792 5305 5600 6000 6400
4 Внутрішня міграція населення в межах населених пунктів територіальної громади осіб +47 +58 +70 +70 +70 +70
5 Чисельність осіб з інвалідністю, з них: осіб 2598 2831 3200 3200 3200 3200
діти віком до 18 років осіб 141 147 137 129 127 123
6 Контингент, який потребує соціальної підтримки осіб 721 744 836 892 921 949
7 Кількість зареєстрованих внутрішньо переміщених осіб осіб 1649 816 316 211 154 103
ІІ Економічна ефективність
8 Обсяг реалізованої промислової продукції у діючих цінах, всього млн. грн. 13,25 14,96 16,4 20,00 22,00 25,00
9 Кількість юридичних осіб одиниць 655 664 686 698 710 730
10 Кількість малих підприємств у розрахунку на 10 тис. наявного населення одиниць 46 49 52 55 57 60
11 Середньомісячна заробітна плата штатних працівників грн. 13299,31 12476,52 13350 13850 14300 15000
12 Заборгованість із виплати заробітної плати працівникам економічно активних підприємств тис. грн. 0 0 0 0 0 0
13 Загальна протяжність автошляхів з твердим покриттям км 7,2 7,2 7,2 8,0 9,0 10,0
14 Кількість проектів регіонального розвитку, що реалізуються на території громади одиниць 9 10 6 10 12 15
15 Обсяг фінансування проектів регіонального розвитку, що реалізуються на території територіальної громади грн. 3 144 900 24 038 018 21 614 415 57 639080 60 000 000 60 000 000
за рахунок державного бюджету % 0 0 0 20 20 25
за рахунок місцевого бюджету % 89 90 48 21 23 25
за рахунок інших джерел % 11 10 52 49 47 50
ІІІ Фінансова самодостатність
16 Доходи бюджету територіальної громади (без трансфертів) на 1 особу грн. 4501 5078 4930 5008 5265 5609
17 Капітальні видатки бюджету територіальної громади (без трансфертів) на 1 особу грн. 194 902 750,0 1000 1000 1000
18 Питома вага видатків на утримання апарату управління у фінансових ресурсах ТГ % 11 11,7 12 12 12 12
19 Рівень дотаційності бюджетів (частка базової дотації в доходах загального фонду бюджету територіальної громади (без урахування субвенцій) % 18,9 23,4 19,2 20.4 23,6 28,8
20 Частка видатків бюджету розвитку в загальному обсязі видатків загальний і спеціальний фонд територіальної громади (без урахування власних надходжень бюджетних установ) % 3,6 9,6 9,1 10,5 10,5 10,5
21 Обсяг надходжень до бюджету територіальної громади від сплати податку на доходи фізичних осіб на 1 особу грн. 3107 3120 2489 2396 2445 2519
22 Обсяг надходжень до бюджету територіальної громади від плати за землю на 1 особу грн. 235 436 451 459 477 496
23 Обсяг надходжень до бюджету територіальної громади від сплати єдиного податку на 1 особу грн. 754 850 1158 1230 1267 1304
24 Обсяг надходжень до бюджету територіальної громади від сплати акцизного податку на 1 особу грн. 184 370 505 577 725 935
25 Обсяг надходжень до бюджету територіальної громади від сплати податку на нерухоме майно на 1 особу особу грн. 85 147 176 192 193 193
26 Частка видатків місцевого бюджету на фінансування пільг, соціальних послуг, гарантій та житлових субсидій у галузі «Соціальний захист та соціальне забезпечення» % 3,5 3 3,3 5 5 5
ІV Якість та доступність публічних послуг
27 Частка домогосподарств, що мають доступ до фіксованої широкосмугової мережі Інтернет, у загальній кількості домогосподарств територіальної громади % 75 80 85 90 95 100
28 Кількість лікарів загальної практики-сімейних лікарів на 1000 осіб наявного населення на кінець року осіб 0,93 0,90 0,84 0,85 0,90 0,95
29 Середня наповнюваність групи дошкільного навчального закладу територіальної громади осіб 18 18 17 17 17 16
30 Частка дітей дошкільного віку охоплена дошкільними навчальними закладами, у загальній кількості дітей дошкільного віку % 52 51 55 60 63 65
31 Середня наповнюваність класів загальноосвітньої школи територіальної громади осіб 16 17 17 17 16 16
32 Частка дітей, для яких організовано підвезення до місця навчання і додому, у загальній кількості учнів, які того потребують % 100 100 100 100 100 100
33 Частка дітей, охоплених позашкільною освітою, у загальній кількості дітей шкільного віку % 33 35 37 40 43 45
34 Частка випускників загальноосвітніх навчальних закладів, які отримали за результатами зовнішнього незалежного оцінювання з іноземної мови 160 балів і вище, у загальній кількості учнів, що проходили тестування з іноземної мови % 37 29 10 37 39 40
35 Частка випускників загальноосвітніх навчальних закладів, які отримали за результатами зовнішнього незалежного оцінювання з української мови 160 балів і вище, у загальній кількості учнів, що проходили тестування з української мови % 41 20 17 40 43 45
36 Частка випускників загальноосвітніх навчальних закладів, які отримали за результатами зовнішнього незалежного оцінювання з математики 160 балів і вище, у загальній кількості учнів, що проходили тестування з математики % 15 3 4 15 17 20
V Створення комфортних умов для життя
37 Частка домогосподарств, забезпечених централізованим водопостачанням, у загальній кількості домогосподарств територіальної громади % 30,3 30,3 30,3 30,3 30,3 30,3
38 Частка домогосподарств, забезпечених централізованим водовідведенням, у загальній кількості домогосподарств територіальної громади % 30,3 30,3 30,3 30,3 30,3 30,3
39 Частка домогосподарств, які уклали кредитні договори в рамках механізмів підтримки заходів з енергоефективності в житловому секторі за рахунок коштів державного бюджету (у тому числі із співфінансуванням з місцевих бюджетів), у загальній кількості домогосподарств територіальної громади % 0,02 0,02 0,03 0,03 0,04 0,04
40 Частка населених пунктів територіальної громади, у яких укладені договори на вивезення твердих побутових відходів між домогосподарствами та обслуговуючим підприємством (надавачем послуги з вивезення побутових відходів), у загальній кількості населених пунктів територіальної громади % 80 85 90 100 100 100
41 Частка населених пунктів, які уклали договори з обслуговуючими організаціями на вивезення твердих побутових відходів, у загальній кількості населених пунктів територіальної громади % 80 90 95 100 100 100
42 Частка домогосподарств, в яких створені об’єднання співвласників багатоквартирних будинків у загальній кількості домогосподарств територіальної громади % 0,001 0,001 0,001 0,001 0,001 0,002
43 Кількість установ соціального призначення одиниць 88 88 90 91 91 91
44 Кількість спеціальних паркувальних місць транспортних засобів для осіб з інвалідністю біля будівель одиниць 5 6 8 10 11 12
45 Частка домогосподарств, забезпечених централізованим газопостачанням, у їх загальній кількості % 0 0 0 0 0 0
46 Кількість закладів культури (клубів, кінотеатрів тощо) на 1000 населення одиниць 0,042 0,042 0,042 0,042 0,042 0,042
47 Кількість бібліотек на 1000 населення одиниць 0,034 0,034 0,034 0,034 0,034 0,034
48 Кількість закладів фізичної культури і спорту (стадіонів, спортивних клубів тощо) на 1000 населення одиниць 0,46 0,47 0,47 0,5 0,55 0,6

Секретар ради Олег МАКАР

Додаток 3 до рішення

Мостиської міської ради

від 12 грудня 2024 року № __

Перелік пріоритетних інфраструктурних об’єктів,

які заплановано реалізувати у період 2025-2027 роки


з/п
Назва об’єкту Загальна вартість Період фінансування Джерела фінансування (тис. грн.)
Місцевий бюджет Обласний бюджет Державний бюджет Інші
2025 2026 2027
1 Реконструкція водопровідної насосної станції по вул. Я. Мудрого,413Д в м. Мостиська Львівської області. Коригування 6339,691 6 339,691 1339,691 5000,000
2 Реконструкція парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення "Парк ім. Т.Шевченка" по вул. Шевченка, 31 А м. Мостиська Львівської області 6 023,392 6 023,392 1 223,392 4 800,000
3 Впровадження альтернативних джерел електроенергії (сонячні панелі) в КНП «Мостиська міська лікарня» Мостиської міської ради 2 000,00 2 000,0 500,000 1 500,00
4 Капітальний ремонт вул. І. Будзиновського в м. Мостиська Львівської області 7728,352 7728,352 728,352 7000,00
5 Реконструкція каналізаційно-очисних споруд по вул. Рудниківська,192 в м. Мостиська Львівської області 164 719,629 14 719,629 75000,00 75000,00 12719,629 46 000,00 106000,0
6 Капітальний ремонт частини нежитлової будівлі, лікарні (дитяче відділення КНП «Мостиська міська лікарня» Мостиської міської ради Львівської обл.) по вул. Перемишльська, 9 м. Мостиська, Яворівського району, Львівської області» 30 019,081 20019,081 10000,00 30 019,081
7 Капітальний ремонт (термомодернізаця) будівлі Ліцею №2 м.Мостиська Мостиської міської ради Львівської області по вул. Шевченка, 2 в м. Мостиська, Яворівського району, Львівської області 47620,0 37720,0 10000,0 46720,00
8 Реконструкція приміщення з добудовою спортивного залу ОЗ «Твіржанський ЗЗСО
І-ІІІ ст.-ЗДО» по вул. Центральна 71 в с.Твіржа, Мостиського району, Львівської області»
23000,00 23000,0 2300,0 20 700,00
9 Капітальний ремонт підвальних приміщень з влаштуванням споруди подвійного призначення для потреб ОЗ “Мостиський ЗЗСО №1 І-ІІІ ступенів Мостиської міської ради Львівської області”. 25 774,001 12 774,001 13 000,0 3 774,001 22 000,0
10 Створення інтерактивного науково-мистецького простору на базі палацу Страхоцького у м. Мостиська (IMMERSIVE EDU PARK) 61 768,001 36 768,001 25000,00 9 768,001 10000,000 42000,00
11 Створення громадського простору «На валах» у м. Мостиська 5000,000 5000,000 5000,00
12 Капітальний ремонт приміщень харчоблоку з придбанням обладнання ОЗ «Малнівський ЗЗСО І-ІІІ ступенів» в с. Малнів Яворівського району Львівської області 7000,00 7000,00 1400,00 5600,000
13 Капітальний ремонт приміщення Пнікутської гімназії Мостиської міської ради Львівської області (утеплення фасаду) 15000,0 10000,0 5000 1500,0 13500,0
14 Капітальний ремонт приміщення Раденицької гімназії Мостиської міської ради Львівської області (заміна шиферної покрівлі, утеплення фасаду). 20000,0 10000 2000,0 18000,0
15 Капітальний ремонт приміщення Годинівської гімназії Мостиської міської ради Львівської області (заміна шиферної покрівлі, утеплення фасаду) 20000,0 10000 2000,0 18000,0
16 Реконструкція котельні із заміною котлів на енергозберігаючі Берегівської гімназії Мостиської міської ради Львівської області 4000,0 4000,0 400,0 3600,0
17 Капітальний ремонт приміщення другого корпусу Арламівськоволянської гімназії Мостиської міської ради Львівської області (утеплення фасаду) 2000,0 2000 200,0 1800,0 2000,0
18 Будівництво зовнішньої шахти, монтаж та налагодження нового пасажирського (лікарняного) ліфта на три зупинки в КНП «Мостиська міська лікарня» за адресою вул. Б. Хмельницького, 7 м. Мостиська 2951,30 2951,30 295,10 2656,20
19 Капітальний ремонт покрівлі Народного історико-краєзнавчого музею «Мостищина» 1200,00 400,00 400,00 400,00 1200,00
20 Капітальний ремонт глядацького та танцювального залу Мостиського міського народного дому 2500,00 500,00 1000,00 1000,00 500,000 2000,00
21 Капітальний ремонт Мостиської школи мистецтв 1000,00 300,00 300,00 400,00 1000,00
22 Реконструкція приміщення та придбання обладнання для лікарняної пральні в КНП «Мостиська міська лікарня» за адресою
вул..Перемишльська,9 м.Мостиська
3000,00 1000,0 1000,0 1000,0 2000,00 1000,00
23 Будівництво витяжної системи та кондиціонування приміщень в КНП «Мостиська міська лікарня» 9000,00 3000,0 3000 3000 9000,00
24 Капітальний ремонт приймального та реанімаційного відділень в КНП «Мостиська міська лікарня» за адресою вул..Б.Хмельницького 6000,00 3000 3000 6000,00
25 Переобладнання стереалізаційної та дизенфекторної в КНП «Мостиська міська лікарня» 1000,00 1000,0 1000,00
26 Будівництво маніпуляційної хірургічного відділення в КНП «Мостиська міська лікарня» 2000,00 1000,0 1000,00 2000,00
27 Капітальний ремонт та придбання обладнання приміщення фізичної терапії відділення в КНП «Мостиська міська лікарня» 2000,00 1500,0 500,0 1500,00 500,00
28 Встановлення кисневої станції в КНП «Мостиська міська лікарня» 1000,00 500,00 500,00 1000,00
29 Закупівля комп’ютерного томографа 12500,00 0,000 0,000 12500,0 12500,00
30 Капітальний ремонт Зав’язанцівської АЗПСМ 2000,00 2000,00 200,000 1800,00
31 Придбання УЗД-апарату для КНП «Мостиська міська лікарня» 3 751,196 3 751,196 264,085 3487,111
32 Будівництво високотехнологічного комплексу опалювальних теплиць та вирощування високоякісного посадкового матеріалу з можливістю подальшої переробки. 30 000,00 0,000 30 000,00 0,000 6 000,000 0,000 24000,0
33 Капітальний ремонт нежитлових приміщень1-5 будівлі по вул. Міцькевича,2 а м. Мостиська для розміщення Центру надання адміністративних послуг 2 202,000 2 202,000
34 «Капітальний ремонт (утеплення фасаду) Мостиського закладу дошкільної освіти «Віночок» Мостиської міської ради Львівської області в м. Мостиська Львівської області вул. 16 Липня, 9». Коригування 300,000 300,000
ВСЬОГО 409084,36 98460,42 156700 168300 57270,25 27400 51500 248263,3

Секретар ради Олег МАКАР