ГОЛОСУВАННЯ ЗА ПРОЄКТ РІШЕННЯ: № 10
Текст:МОСТИСЬКА МІСЬКА РАДА
ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
LXIII ПОЗАЧЕРГОВА СЕСІЯ VIII СКЛИКАННЯ
Рішення №
м. Мостиська від квітня 2025 року
Про затвердження Комплексної програми соціальної підтримки сімей, дітей та молоді Мостиської міської ради (територіальної громади)
на 2025- 2028 роки
Відповідно до статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та статті 91 Бюджетного кодексу України, з метою реалізації сучасної політики держави у сфері створення сприятливих умов для збереження сім’ї, найповнішого виконання сім’єю своїх функцій, посилення ролі сім’ї у суспільстві, а також соціальної підтримки сімей, дітей та молоді, враховуючи лист КУ Центр надання соціальних послуг Мостиської міської ради № 75 від 20.03.2025р., Мостиська міська рада вирішила:
- Затвердити Комплексну програму соціальної підтримки сімей, дітей та молоді Мостиської міської ради (територіальної громади) на 2025-2028 роки, що додається.
2. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну депутатську комісію міської ради з питань планування, фінансів, бюджету та соціально-економічного розвитку.
Міський голова Мирослава ПЕЛЬЦ
Додаток до рішення
Мостиської міської ради
від_______№
Комплексна програма
соціальної підтримки сімей, дітей та молоді
Мостиської міської ради
(територіальної громади)
на 2025 -2028 роки
м. Мостиська
2025 рік
Зміст
- Паспорт Програми
- Визначення проблеми на розв’язання якої спрямовано Програму ….
- Мета Програми
- Обгрунтування шляхів і засобів розв’язання проблеми, обсягів
та джерел фінансування - Перелік напрямків завдань, заходів та результативних показників
Програми - Очікувані результати
- Координація та контроль за ходом виконання Програми
Додатоки до Комплексної програми «Напрями діяльності та заходи Комплексної програми соціальної підтримки сімей, дітей та молоді Мостиської міської ради (територіальної громади) на 2025 рік
І. Паспорт
комплексної програми соціальної підтримки сімей, дітей та молоді Мостиської міської ради
(територіальної громади)
на 2025-2028 роки
1. | Ініціатор розроблення Програми | Мостиська міська рада Львівської області |
2. | Дата, номер і назва розпорядчого документа про розроблення Програми | Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про охорону дитинства», «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей», «Про забезпечення організаційно – правових умов соціального захисту дітей – сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування», Закон України «Про соціальні послуги», постанови Кабінету Міністрів України від 21.11.2013 р № 895 «Про затвердження Порядку взаємодії суб’єктів соціального супроводу сімей (осіб), які перебувають у складних життєвих обставинах», « Про затвердження Порядку виявлення сімей ( осіб), які перебувають у складних життєвих обставинах, надання їм соціальних послуг та здійснення соціального супроводу таких сімей (осіб)» від 21.11.2013 № 896, постанови Кабінету Міністрів України № 866 від 24.09.2008 року «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини», № 587 від 01.06.2020 року «Про організацію надання соціальних послуг», «Про затвердження положення про прийомну сім’ю» від 26.04.2002 №565, наказом Мінсоцполітики від 23.12.2021 № 718 «Про затвердження Державного стандарту соціальної послуги супроводу під час інклюзивного навчання», «Про затвердженяя порядку взаємодії центрів соціальних служб для сімї, дітей та молоді і служб у справах дітей у процесі встановлення опіки, піклування, створення та забезпечення діяльності прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу» від 29.09.2009 № 3385 |
3. | Розробник Програми | Комунальна установа Центр надання соціальних послуг Мостиської міської ради Львівської області Служба у справах дітей та сім’ї Мостиської міської ради Яворівського району Львівської області |
4. | Відповідальний виконавець Програми | Комунальна установа Центр надання соціальних послуг Мостиської міської ради Львівської області Служба у справах дітей та сім’ї Мостиської міської ради Львівської області |
5. | Головний розпорядник бюджетних коштів | Мостиська міська рада Яворівського району Львівської області |
6. | Термін реалізації програми | 2025 – 2028 роки |
7. | Перелік місцевих бюджетів, що беруть участь у виконанні Програми | Місцевий бюджет Інші джерела фінансування |
8. | Загальний обсяг фінансових ресурсів , необхідних для реалізації Програми Всього на рік | 100 тис. грн. |
у тому числі: | ||
коштів місцевого бюджету | 100 тис. грн. | |
коштів інших джерел |
IІ. Проблема, на розв'язання якої спрямовано Програму
Державна сімейна політика в Україні є одним з пріоритетних напрямків державної політики. Стабільність держави, розвиток суспільства залежать від економічного, соціального, фізичного та духовного здоров’я та якісних соціальних послуг дітям та сім’ям. Становище сім’ї та дітей в свою чергу, залежить від ставлення держави до її проблем, інтересів і потреб. Соціально-економічні, політичні, культурні трансформації суттєво позначилися на функціонуванні інституту сім’ї. Передусім, це стосується репродуктивного здоров’я, економіки сімей, сімейного безробіття, виховання дітей у сім’ї та їх навчання.
Державну політику щодо дітей, сім’ї та молоді зорієнтовано на створення та забезпечення доступу до соціальних послуг найбільш вразливих категорій населення. Від сім’ї залежить виховання наступних поколінь, що є передумовою розвитку та процвітання держави. Соціальними послугами, які надаються сім’ям з метою подолання складних життєвих обставин є: влаштування до сімейних форм виховання, екстрене та кризове втручання, консультування, соціальний супровід сімей/осіб, які перебувають у складних життєвих обставинах та соціальний супровід сімей, в яких виховуються діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування, інформування, представництво інтересів, супровід під час інклюзивного навчання та ін..
Великою є кількість молодих сімей та сімей з дітьми, які потрапляють у складні життєві обставини та потребують сторонньої допомоги. Проблемною є адаптація у суспільстві дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та молоді з їх числа; дітей та молоді з інвалідністю; дітей та молоді, які повертаються з місць позбавлення волі та засуджених до покарань, не пов'язаних з позбавленням волі.
Насильство в сім’ї є також однією з передумов виникнення складних життєвих обставин. Прояви насильства і жорстокості в сім’ї не лише призводять до розлучень, а є однією з передумов поширення злочинності. Особлива небезпечність полягає у тому, що від неї страждають діти, які потерпають від насильства і спостерігають за його проявами, а у майбутньому застосовують негативний досвід у власній сім’ї. Тому робота щодо профілактики насильства у сім’ї є необхідною.
До завдань соціальної роботи відноситься проведення профілактичних заходів, спрямованих на попередження виникнення соціальних чинників, що мають найбільш істотний вплив на здоров'я людини, впливають на стан здоров'я дітей. Профілактична робота у громаді проводиться на базі загальноосвітніх шкіл, серед сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах.
Актуальність розроблення і прийняття цієї Програми зумовлена необхідністю реалізації сучасної політики держави у сфері створення сприятливих умов для збереження сім’ї, найповнішого виконання сім’єю своїх функцій, посилення ролі сім’ї у суспільстві.
Сім’я є першоосновою духовного, економічного та соціального розвитку суспільства. Саме її визнано у міжнародному співтоваристві найкращою умовою для виживання, захисту і розвитку дітей, основним осередком суспільства, природним середовищем для людини. Зусилля громади повинні бути спрямованими на благополуччя і добробут сім’ї, створення умов для захисту її прав та прав її членів у самій родині. Тільки в цьому випадку сім’я буде здатна до саморозвитку, а її члени – до самореалізації. Сьогодні настало чітке розуміння у суспільстві в цілому щодо зміцнення інституту сім’ї та реформування системи інтернатних закладів, надаючи право дитині при не можливості виховуватися у рідній сім’і влаштуватися у прийомну сім’ю, дитячий будинок сімейного типу. Все це зумовлює необхідність державної сімейної політики в Україні, яка спрямована на зміцнення соціального інституту сім’ї; напрямом її реалізації є соціальна робота з сім’єю, яка враховує особливості сім’ї як первинного соціального колективу.
Світова практика доводить, що існує необхідність створення моделі надання якісних соціальних послуг сім’ям, дітям та молоді, які опинилися в складних життєвих обставинах і потребують сторонньої допомоги. Кваліфікована діяльність із здійснення заходів для поліпшення або відтворення якості життєдіяльності, повернення до повноцінного життя осіб, які перебувають у складних життєвих обставинах та потребують сторонньої допомоги є виключним і переважним видом діяльності суб’єктів соціальної роботи.
Причини, з яких діти часто стають безпритульними, це: сімейні проблеми, неспроможність та безвідповідальність батьків щодо виховання власних дітей, різноманітні правопорушення та інші складні життєві обставини. Крім того, є діти, покинуті батьками, які так само не мають належних умов для життя та повноцінного розвитку. Всі вище перераховані умови спричиняють зростання дитячого жебракування, бродяжництва, робить дітей беззахисними перед дорослими, які можуть втягувати їх до протиправної діяльності. Життя і здоров’я таких дітей постійно перебуває під загрозою.
Соціально-профілактичну роботу, спрямовану на запобігання потраплянню осіб/сімей у складні життєві обставини на території Мостиської територіальної громади здійснює відділення соціальної роботи зі сім’ями/особами комунальної установи Центр надання соціальних послуг, зокрема інформаційно-просвітницьку, соціально-профілактичну роботу, оцінювання потреб осіб/сімей у соціальних послугах, організації надання їм соціальних послуг шляхом ведення випадку, з метою подолання складних життєвих обставин та мінімізації негативних наслідків таких обставин, моніторинг надання соціальних послуг Центром, соціальний супровід сімей, що потрапили у СЖО, соціальне супроводження прийомних сімей і дитячих будинків сімейного типу, сімей опікунів:
- 5 дитячим будинкам сімейного типу та 1 прийомній сім’ї надається послуга соціального супроводу, спрямована на забезпечення дітей безпечним та сприятливим середовищем для їхнього розвитку та добробуту. Кандидати у батьки-вихователі пройшли навчання для створення ДБСТ;
- надаються соціальні послуги 15 сім’ям, які перебувають у складних життєвих обставинах та перебувають на обліку КУ ЦНСП Мостиської міської ради.
IIІ. Мета Програми
Центр надання соціальних послуг населенню в рамках розробленої Програми має на меті забезпечити, у межах своїх повноважень, створення належних умов для соціального захисту вразливих категорій населення.
Метою Програми є:
- забезпечення системної та комплексної політики у сфері сім’ї, дітей та молоді, спрямованої на формування самодостатньої сім’ї та її здатності до усвідомленого народження і виховання дітей;
- здійснення комплексних заходів щодо попередження насильства в сім’ях або в яких існує реальна загроза його вчинення, вдосконалення механізму запобігання та протидії насильству в сім’ї, підтримка сім’ї, попередження насильства в сім’ї, забезпечення конституційних прав і законних інтересів дітей, підтримка молоді з функціональними обмеженнями. Підвищення ефективності діяльності, взаємодії органів влади, громадських організацій та інших юридичних осіб у сфері протидії насильства. Захист та надання допомоги особам, які постраждали від насильства в сім’ї;
- здійснення комплексних заходів на рівні громади щодо попередження торгівлі людьми, підтримки та захисту осіб та сімей, які постраждали від збройних конфліктів, а також визначення зазначених обсягів фінансування заходів.
- задоволенні соціальних потреб сімей, дітей та молоді, які потребують сторонньої допомоги та спрямована на проведення соціальної роботи з сім’ями, дітьми та молоддю, які опинилися у складних життєвих обставинах та потребують допомоги, у тому числі сімей учасників антитерористичної операції та внутрішньо переміщених осіб.
Програма передбачає протягом 2025-2028 років проведення комплексу заходів, щодо створення умов для ефективної реалізації державної молодіжної та сімейної політики на відповідній території шляхом:
– виявлення сімей, дітей та молоді, які перебувають у складних життєвих обставинах і потребують сторонньої допомоги;
– соціальний супровід сімей, дітей та молоді, які перебувають у складних життєвих обставинах і потребують сторонньої допомоги, надання їм соціальних послуг за результатами проведеної оцінки потреб;
- соціальне супроводження дитячих будинків сімейного типу та прийомної
сім’ї;
– соціальний захист та підтримку сімей, в яких виховуються діти з особливими потребами;
– робота з вимушено переселеними сім’ями, сім’ями учасників АТО. Основні напрями виконання Програми:
- облік та соціальний супровід сімей, які опинилися у складних життєвих обставинах, соціальне супроводження прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу, пошук та підготовка кандидатів у прийомні батьки, батьки-вихователі, опікуни, піклувальники, організація та здійснення соціально-профілактичної роботи.
Пріоритетними напрямками в реалізації заходів Програми визначено:
- підвищення рівня соціального захисту сімей, в тому числі сімей з дітьми, та дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки;
- створення належних умов для реалізації права кожної дитини на виховання в сім’ї або в оточенні максимально наближеному до сімейного;
- забезпечення якості і доступності надання соціальних послуг дітям та сім’ям, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки.
IV. Обґрунтування шляхів і засобів розв'язання проблеми, обсягів та джерел фінансування
Програма розроблена згідно з вимогами чинного законодавства України. Робота з сім’ями здійснюється згідно постанови Кабінету Міністрів України від 21.11.2013 р № 895 «Про затвердження Порядку взаємодії суб’єктів соціального супроводу сімей (осіб), які перебувають у складних життєвих обставинах» та від 21.11.2013 № 896 « Про затвердження Порядку виявлення сімей ( осіб), які перебувають у складних життєвих обставинах, надання їм соціальних послуг та здійснення соціального супроводу таких сімей (осіб)».
Центром здійснюється обстеження сімей з метою перевірки фактів належного проживання дітей, надається психологічна допомога. Крім того, фахівці Центру допомагають, в рамках своїх повноважень, здійснювати влаштування дітей до закладів освіти; сприяння у вирішенні житлово-побутових проблем, налагодження зв’язків з членами родини, громадою, отримувати/відновлювати реєстрацію за місцем проживання/перебування чи оформлення/відновлення документів, отримання гуманітарної допомоги, проводити соціальну роботу на базі дитячих закладів різних форм.
Значне місце посідає робота з молоддю, яка звільнилась з місць позбавлення волі або перебуває на обліку чи засуджені до покарань, не пов’язаних з позбавлення волі. Крім того, фахівці із соціальної роботи приділяють увагу роботі з популяризації сімейних форм виховання, наставництва, підготовці, створенню та соціальному супроводженню прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу.
Прийняття Програми дозволить збільшити доступність сімей, які мають ризик потрапити у складні життєві обставини чи опинилися у складних життєвих обставинах, до надання комплексу соціальних послуг.
Фінансування Програми здійснюється за рахунок коштів місцевого бюджету та інші джерела незаборонені законодавством.
Програму розроблено на період 2025-2028 роки.
Обсяги фінансування на реалізацію заходів Програми (Додаток 1, 2) за рахунок місцевого бюджету узгоджуються щорічно під час затвердження місцевого бюджету на наступний рік.
V. Перелік завдань,
заходів та результативних показників Програми
Основними завданнями Програми є:
- підтримка осіб і сімей з дітьми, які перебувають у складних життєвих обставинах;
- підвищення рівня культури сімейних стосунків і відповідальності батьків, забезпечення доступності соціальних послуг для сімей з дітьми;
- пропаганда сімейних цінностей, відповідального усвідомленого ставлення до сімейних обов'язків та формування сприятливого соціально-психологічного
клімату у суспільстві та суспільної направленості на здоровий спосіб життя, у т. ч. через засоби масової інформації; - забезпечення соціального супроводу осіб, які перебувають у конфлікті з законом;
- формування пріоритетів здорового способу життя, попередження негативних звичок у дитячому та молодіжному середовищі.
Виконання Програми дасть змогу:
- зменшення кількості сімей, дітей та молоді, які перебувають у складних життєвих обставинах і потребують сторонньої допомоги;
- оперативне інформування населення про соціальні послуги відділень комунальної установи Центр надання соціальних послуг Мостиської міської ради, які надаються відповідно до законодавства;
- збільшення кількості наданих соціальних послуг для таких категорій, як діти та молодь з особливими потребами, діти-сироти, діти що залишилися без батьківського піклування, діти із прийомних, малозабезпечених, багатодітних, неповних сімей; сімей, що опинилися в складних життєвих обставинах; діти внутрішньо переміщених сімей.
VI. Координація та контроль за ходом виконання Програми
Функції з координації виконання заходів Програми покладаються на КУ «Центр надання соціальних послуг Мостиської міської ради» та Службу у справах дітей Мостиської міської ради.
Контроль за виконанням заходів Програми покладається на постійну комісію з питань освіти, культури, молоді, фізкультури і спорту та з питань охорони здоров’я та соціального захисту населення.
Секретар ради Олег МАКАР
Додаток
до Комплексної програми
Напрями діяльності та заходи
Комплексної програми соціальної підтримки сімей, дітей та молоді
Мостиської міської ради (територіальної громади) на 2025 рік
з/п | Перелік заходів Програми | Термін виконання заходу (роки) | Виконавці | Джерела фінансування | Обсяг фінансува ння, тис.грн. | |
2025 | ||||||
1.1 | Здійснення оцінки потреб сімей, дітей та молоді, які перебувають у складних життєвих обставинах і потребують сторонньої допомоги, надання комплексу соціальних послуг та здійснення соціального супроводу сімей та осіб, які опинилися у складних життєвих обставинах | Постійно | КУ «ЦНСП» Мостиської міської ради | Фінансування не потребує | - | |
1.2 | Організація та проведення заходів, тренінгів, круглих столів, спрямованих на вирішення соціальних проблем сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах, за участю суб’єктів соціальної роботи | 2025 рік | КУ «ЦНСП» Мостиської міської ради | Фінансування не потребує | - | |
1.3 | Забезпечення психологічної та соціальної підтримки вагітних жінок, які опинилися у складних життєвих обставинах, поширення засад усвідомленого батьківства з метою запобігання відмовам матерів від новонароджених дітей | 2025 рік | КУ «ЦНСП» Мостиської міської ради | Фінансування не потребує | - | |
1.4 | Забезпечення надання допомоги особам, які постраждали від насильства та жорстокого поводження в сім’ї, стали жертвами торгівлі людьми. Організація і проведення Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства» | 2025 рік | КУ «ЦНСП» Мостиської міської ради | Фінансування не потребує | - | |
1.5 | Проведення соціальної роботи із сім’ями, діти яких можуть бути повернуті з інституційних закладів у біологічні сім’ї. | 2025рік | КУ «ЦНСП» Мостиської міської ради | Фінансування не потребує | - | |
1.6 | Проведення Акції « Пасхальний кошик» до Великодніх свят для сімей з дітьми, які опинилися у складних життєвих обставинах та перебувають під соціальним супроводом Центру. | 2025 рік | КУ «ЦНСП» Мостиської міської ради | Місцевий бюджет | 40 000 | |
1.7 | Проведення акції « Підготуй дитину до школи» для дітей шкільного віку з сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах та перебувають під соціальним супроводом Центру. | 2025 рік | КУ «ЦНСП» Мостиської міської ради | Місцевий бюджет | 20 000 | |
1.7. | Проведення Акції до Різдвяних свят для дітей із сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах. | 2025 рік | КУ «ЦНСП» Мостиської міської ради | Місцевий бюджет | 40 000 | |
2.1 | Здійснення соціального супроводження дитячих будинків сімейного типу, прийомної сім’ї з метою створення сприятливих умов виховання та всебічного розвитку дітей-вихованців та прийомних дітей | Постійно | КУ «ЦНСП» Мостиської міської ради | Фінансування не потребує | - | |
2.2 | Направлення на навчання до обласного центру СССДМ прийомних батьків з метою підвищення їх виховного потенціалу | Постійно | КУ «ЦНСП» Мостиської міської ради | Фінансування не потребує | - | |
2.3 | Забезпечення проведення просвітницької роботи, спрямованої на мотивацію у громадян бажання взяти на виховання у сім’ю дітей сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування | Постійно | КУ «ЦНСП» Мостиської міської ради | Фінансування не потребує | - | |
2.4 | Забезпечення соціальної підтримки сімей опікунів та піклувальників з метою створення сприятливих умов виховання та всебічного розвитку дітей під опікою та піклуванням | Постійно | КУ «ЦНСП Мостиської міської ради» | Фінансування не потребує | - | |
3.1 | Надання комплексу соціальних послуг та здійснення соціальної підтримки сімей, члени яких мають особливі потреби | Постійно | КУ «ЦНСП Мостиської міської ради» | Фінансування не потребує | - | |
3.2 | Проведення заходів для осіб з обмеженими фізичними можливостями, спрямованих на інтеграцію їх у суспільство, формування до них толерантного ставлення - до Міжнародного дня інвалідів | 2025 рік | КУ «ЦНСП Мостиської міської ради» | Фінансування не потребує | - | |
4.1. | Організація та проведення заходів до:
| 2025 рік | КУ «ЦНСП» Мостиської міської ради | Фінансування не потребує | - | |
5.1. | Забезпечення надання соціальних послуг особам, які засуджені до покарань, не пов’язаних з позбавленням волі, проведення інформаційно- просвітницьких заходів, спрямованих на профілактику вчинення повторних злочинів | Постійно | КУ «ЦНСП» Мостиської міської ради | Фінансування не потребує | ||
5.2. | Проведення культурологічних заходів з метою підтримки творчо обдарованих дітей з різних категорій дітей | 2025 рік | КУ «ЦНСП» Мостиської міської ради | Фінансування не потребує | ||
Всього за Програмою на 2025 рік: 100 000 тис. грн |
Секретар ради Олег МАКАР