ПРОЄКТ РІШЕННЯ № 5

МОСТИСЬКА МІСЬКА РАДА

ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ХХІІ СЕСІЯ VIІІ-ГО СКЛИКАННЯ

Рішення № __

м. Мостиська від __ січня 2022 року

Про затвердження Програми розвитку водного господарства та екологічного оздоровлення малих річок та водойм на території Мостиської міської ради на 2022-2025 роки

Керуючись пунктом 22 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з метою забезпечення розвитку водного господарства та екологічного оздоровлення малих річок та водойм на території Мостиської міської ради, Мостиська міська рада вирішила:

  1. Затвердити Програму розвитку водного господарства та екологічного оздоровлення малих річок та водойм на території Мостиської міської ради на 2022-2025 роки (далі – Програма) згідно з додатком 1.
  2. Фінансовому управлінню Мостиської міської ради при формуванні бюджету Мостиської міської ради на відповідний рік передбачати кошти на реалізацію заходів Програми, виходячи з її заходів та можливосте бюджету.
  3. Управлінню економічного розвитку та інвестиційної політики громади забезпечити виконання Програми в межах виділених коштів.
  4. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію з питань земельних відносин, комунального майна, екології, будівництва, архітектури та просторового планування.

Міський голова Мирослава ПЕЛЬЦ

Додаток 1

до рішення сесії міської ради

від «___» _________ 2022 року №__

ПРОГРАМА

РОЗВИТКУ ВОДНОГО ГОСПОДАРСТВА ТА ЕКОЛОГІЧНОГО ОЗДОРОВЛЕННЯ МАЛИХ РІЧОК ТА ВОДОЙМ НА ТЕРИТОРІЇ МОСТИСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ НА 2022-2025 РОКИ

І. Загальні положення

На території Мостиської міської ОТГ протікають такі річки, як Вишня, Січна, Секониця, Зелена Кривуля, Вишенька, Млинівка, Болотна, Хоросниця, Чорний потік. На даний час ці річки перебувають у незадовільному стані. Роботи з поглиблення, розчищення від саморослих дерев і кущів та берегоукріплення фактично не проводились десятиліттями, що в результаті призвело до зниження пропускної здатності вод та часткового замулення, в тому числі і джерел, які були одним із складових поповнення поверхневих вод згаданих річок. Тому на даному етапі виникла необхідність провести ряд робіт пов’язаних із збереженням водних ресурсів і поповненням водного балансу територій міської ради.

ІІ. Аналіз причин виникнення проблеми та обґрунтування необхідності її розв’язання

Аналіз стану малих річок свідчить, що більшість з них замулені, виснажені, на значній довжині зарослі чагарниково-болотною рослинністю. Малі річки впадають у великі водні артерії. А більшість водопостачання в Україні здійснюється з поверхневих водних джерел. Тому, необхідним є прийняття негайних заходів на відродження малих річок.

Гідрографічна мережа Мостиської міської ради належить до басейну річки Вісли. Малі річки формують всю гідрологічну мережу громади, проте мають найнижчу, порівняно з більшими водотоками, здатність до самоочищення, та буферну ємність екосистеми.

Недостатня узгодженість першочергових і довгострокових планових завдань, відсутність інтегрованого басейнового підходу до розв’язання екологічних проблем та чіткої координації природоохоронних заходів призводить до порушення природних умов функціонування річкових екосистем.

ІІІ. Мета та цілі Програми

Перетворення басейнів малих річок у стабільні ландшафти з дотриманням екологічних нормативів, як це передбачено Водним кодексом України та Водною Рамковою Директивою Європейського Союзу, з належним станом поверхневих вод, відновлення їх рекреаційної привабливості.

Ця Програма спрямована на реалізацію державної політики щодо поліпшення екологічного стану малих річок і їх водозбірних басейнів, як однієї із головних складових забезпечення якісною водою населення та розв’язання місцевих водогосподарських і екологічних проблем.

Розв’язання проблем екологічного оздоровлення та відродження малих річок міської ради та їх водозбірних басейнів можливе за умов поєднання державних та місцевих ресурсів та ініціатив.

В основу реалізації Програми покладено принцип об’єднання зусиль державних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та недержавних організацій для розв’язання проблем пов’язаних з незадовільним санітарно-екологічним і гідрологічним станом малих річок міської ради та їх водозбірних басейнів.

ІV. Комплекс заходів за основними напрямками дій щодо екологічного оздоровлення малих річок міської ради

Для досягнення основної мети Програми передбачається розробити і реалізувати проекти та заходи за такими пріоритетними напрямами:

1. Екологічне покращення, розчищення, регулювання русел та поліпшення санітарного стану річок.

Реалізація заходів даного напрямку передбачає відновлення та підтримання сприятливого гідрологічного режиму річок та їх приток шляхом поглиблення їх русел.

2. Упорядкування прибережних захисних смуг.

Реалізація заходів даного напрямку передбачає забезпечення виконання робіт з метою створення сприятливого режиму річок та їх приток, попередження їх забруднення, засмічення і вичерпання, попередження знищення навколо водних об’єктів існуючих рослин і тварин, а також зменшення коливань стоку, створення водоохоронних зон та прибережних захисних смуг річки відповідно до ст.10, 87 Водного кодексу України, «Порядку користування землями водного фонду» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.05.1996р. № 502, а саме:

- забезпечення виконання робіт, пов'язаних із облаштуванням та упорядкуванням прибережних захисних смуг;

- відновлення рослинного покрову на берегах річок та їх приток;

- підтримання встановленого режиму на територіях водоохоронних зон та прибережних захисних смуг.

3. Формування інформаційного простору щодо питань інтегрованого управління водними ресурсами та збереження біорізноманіття та екологічної свідомості населення.

Реалізація даного заходу передбачає:

- проведення заходів щодо екологічної освіти населення;

- забезпечення регулярного інформування засобами масової інформації населення про екологічну ситуацію, факти порушення природоохоронного законодавства та плани будівництва об’єктів, що можуть мати негативний вплив на стан річок та водойм;

- сприяння впровадженню безперервної екологічної освіти в усіх навчальних закладах;

- покращення взаємодії природоохоронних і водогосподарських установ зі ЗМІ, формування екологічної свідомості населення.

V. Механізми забезпечення виконання Програми

1. Нормативно-правове забезпечення Програми

Для забезпечення реалізації Програми приймаються відповідні рішення сесією міської ради з питань схвалення Програми на місцевому рівні.

2. Фінансове забезпечення Програми

Фінансування Програми здійснюватиметься за рахунок коштів бюджету Мостиської міської ради, а також можливе за співфінансування з Державного бюджету України, обласного фонду охорони навколишнього природного середовища, залучення інших джерел фінансування (орендарів водних об’єктів, водокористувачів, громадських організацій, ґрантів, ґрантових програм благодійних внесків тощо), що незаборонені чинним законодавством.

Основні заходи, передбачені Програмою, наведені в додатку 1 до Програми.

Перелік річок та водойм наведені в додатку 2 до Програми.

VІ. Очікувані результати виконання Програми

Реалізація Програми забезпечить вирішення найбільш гострих питань щодо розвитку водного господарства та екологічного оздоровлення малих річок та водойм на території Мостиської міської ради.

На двох етапах виконання Програми передбачається реалізація заходів щодо розчищення та упорядкування русел річок, облаштування та упорядкування прибережних захисних смуг, догляду за річками і джерелами, здійснення паспортизації водойм, створення водоохоронних зон та прибережних захисних смуг річок.

Секретар ради Олег МАКАР

Додаток 1 до Програми розвитку водного

господарства та екологічного оздоровлення

малих річок та водойм на території Мостиської

міської ради на 2022-2025 роки

Перелік заходів Програми

розвитку водного господарства та екологічного оздоровлення малих річок та водойм

на території Мостиської міської ОТГ на 2022-2025 роки

№ п/п Назва заходу Відповідальний за виконання Термін до виконання
1 Розчищення та поглиблення русел річок та покращення їх гідрологічного і санітарного стану. Мостиська міська рада 2022-2025 рр.
2 Розчищення та благоустрій водойм (видалення дерев, прибирання сміття, укріплення берегів) Мостиська міська рада 2022-2025 рр.
3 Покращення загальної гідрологічної ситуації в водозбірних басейнах малих річок (ремонт гідротехнічних споруд, дамб та шляхів вдовж берегів) Мостиська міська рада 2022-2025 рр.
4 Упорядкування прибережних захисних смуг та створення захисних насаджень вздовж річок. Мостиська міська рада 2022-2025 рр.
5 Відновлення сприятливого гідрологічного та санітарного стану річок шляхом відродження їх витоків та природніх джерел, розчищення та облаштування природних джерел Мостиська міська рада 2022-2025 рр.
6 Проведення паспортизації ставків, водоймищ Мостиська міська рада, власники та користувачі об’єктів 2022-2025 рр.

Секретар ради Олег МАКАР

Додаток 2 до Програми розвитку водного

господарства та екологічного оздоровлення

малих річок та водойм на території Мостиської

міської ради на 2022-2025 роки